Chrápání snižuje kvalitu spánku. Vyřešte tento problém jednou provždy přírodní cestou

Fotografie: Depositphotos

Chrápání může znepříjemnit spánek váš i vašeho partnera. Výsledkem je pak únava a podrážděnost. Problém s chrápáním můžete vyřešit pomocí přírodních metod.

Chrápání je nepříjemné nejen pro vás a vašeho spolunocležníka, ale může být také příznakem špatného zdraví. Možná si to nejdříve neuvědomujete, ale vaše chrápání může narušit kvalitu spánku vašeho i vašeho partnera, což vede k únavě a podrážděnosti. Podle statistik chrápe každou noc přibližně 1 ze 3 mužů a 1 ze 4 žen. Pokud jste už vyzkoušeli spoustu různých metod, jak chrápání zastavit, ale nic nepomohlo, zkuste níže uvedené recepty, jež se už několikrát osvědčily, radí lékař Raj Dasgupta.

Spánková apnoe vede k chrápání

Spánková apnoe je častou příčinou chrápání. Jedná se o závažnou poruchu spánku, při níž se dýchání člověka opakovaně zastavuje a obnovuje. Pokud se ráno cítíte unavení i po několikahodinovém spánku, můžete trpět spánkovou apnoí doprovázenou chrápáním. Na světě trpí tímto problémem více než 100 milionů lidí, z toho více než 80 % zůstává nediagnostikováno.

Pokud chrápete jen mírně, pak místo zkoušení všech podivných vychytávek dostupných na trhu nebo nošení nepohodlných masek si dopřejte přírodní domácí prostředky, které uleví nejen vám, ale i vašim blízkým. Opět budete mít klidnou noc plnou odpočinku a regenerace.

Čaj se zázvorem a medem

Zázvor je superpotravina, která dokáže vyléčit spoustu zdravotních neduhů – od podrážděného žaludku přes srdeční problémy až po běžný kašel a nachlazení. Působí také jako protizánětlivé a antibakteriální činidlo a zvyšuje sekreci slin, což zklidňuje hrdlo a poskytuje úlevu od chrápání. Pití čaje se zázvorem a medem dvakrát denně je skvělým lékem proti chrápání.

Fotografie: Pixabay

Česnek, cibule a křen

Silně aromatické potraviny, jako jsou česnek, cibule a křen, brání suchému nosu a snižují překrvení. Stejně tak snižují otoky mandlí a drží spánkovou apnoi na uzdě. Můžete je buď kousat, nebo je louhovat a vytvořit si z nich tak zdravotní čaj, jehož výsledkem bude úleva od chrápání. Popřípadě si je můžete přidat do chutné večeře.

Ananas, banán a pomeranč

Nejlepší způsob, jak se zbavit chrápání, je zlepšit kvalitu spánku, což lze zvýšením množství melatoninu produkovaného v těle. Melatonin je hormon, díky kterému se cítíme ospalí. Účinný způsob, jak dosáhnout ospalosti, je jíst potraviny, jež podporují tvorbu melatoninu, například ananas, banán a pomeranč.

Fotografie: Pixabay

Sójové mléko a olivový olej

Konzumace mléčných výrobků zvyšuje riziko chrápání, protože podporují tvorbu hlenu. To se děje proto, že některé bílkoviny kravského mléka mohou způsobit mírné až závažné alergické reakce, které podporují ucpávání a stahování nosních průchodů, čímž se zvyšuje chrápání. Pro úlevu vyměňte kravské mléko za sójové nebo jiné rostlinné. Zklidnit dýchací cesty před spaním můžete i lžičkou extra panenského olivového oleje. Brání tomu, aby se svaly v krku blokovaly, když spíte.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]