Způsoby, jak dosáhnout vysněné postavy. Neničte si zdraví, když nemusíte

Fotografie: Freepik

Možná jste už v životě vyzkoušeli nejrůznější diety a hubnutí. Velice často však dávají takové odtučňovací kůry našemu organismu zabrat. Přitom odpovědí je především zdravá strava, pokud dodržíte některé hlavní zásady. Zjistěte, jakým způsobem je nejlepší k hubnutí přistoupit.

Začínáme hubnout zdravě

První zásadou zdravého hubnutí je skutečnost, že nic nejde jen tak ráz naráz. Pokud budete chtít zhubnout co nejrychleji, představuje to pro váš organismus obrovskou zátěž. Zároveň u tohoto způsobu hubnutí hrozí riziko, že shozená kila opět rychle naberete. Taková dieta je potom kontraproduktivní, protože nedosáhnete svého cíle a zároveň ohrožujete své zdraví.

Hubnout se má postupně a systematicky, i když dnes bychom rádi měli všechno hned. Kila navíc jste nicméně také nenabrali hned, ale mělo to nějaký vývoj. Pokud budete hubnout pomalu a systematicky, je šance, že si udržíte požadovanou váhu. Je to jednak o změně přístupu k životu, ale velkým dílem je to o stravě.

Klíčový je nízký příjem cukrů

Klíčem pro zhubnutí je skutečně co nejmenší příjem sacharidů. Omezte konzumaci potravin, jako je chléb, těstoviny nebo brambory. Ty totiž obsahují škroby. Úplně je vhodné ze stravy vyloučit bílé pečivo, čímž se vyhnete prázdným kaloriím.

Fotografie: Pixabay

Je potřeba si nicméně uvědomit, že naše tělo potřebuje energii. Určitě není vhodné při začátku hubnutí kromě příjmu sacharidů omezit také tuky. Právě ty jsou totiž hlavním zdrojem energie a pokud najednou tělu odepřeme veškerý energetický příděl, můžeme zkrátka jednoduše mít permanentně hlad. To pro hubnutí také není příliš dobré a určitě to není dobré pro naši náladu.

Pokud nejsme v pohodě, může se potom snadno stát, že naši dietu jednoduše vzdáme. Přepadne nás únava a chuť jídlu a prostě už to dál nevydržíme. Proto je řešením při odbourání cukrů si tuky ponechat v dostatečné množství, ale konzumovat zdravé tuky, jako je třeba:

  • Máslo
  • Olivový olej
  • Maso
  • Tučné ryby
  • Vejce

Nemusíte se obávat, že při konzumaci těchto potravin, samozřejmě v rozumném množství, hrozí, že přiberete. Pokud máte totiž dietu založenou na nízkém obsahu cukrů, tak tělo tuky spaluje jako okamžitou energii. Zároveň dochází ke snížení hladiny inzulínu v krvi, což je hormon, který ukládá tuky. Můžete tak zdravě hubnout bez toho, aniž byste pociťovali hlad.

Správná cesta k optimální hmotnosti

Rozhodně tedy nepodceňujte zdravé hubnutí. Zdravá strava také znamená, že budeme jíst tehdy, pokud máme hlad. Musíme ale vědět, co jít můžeme, a co je lepší si odepřít. Kromě cukrů se vyhýbejte sladidlům, jezte více zeleniny, ale také se vyhýbejte stresu a dopřejte si dostatek spánku.

Fotografie: Pixabay

Rovněž buďte trpěliví, než se dostaví výsledky. Jak jsme již zmiňovali, kila navíc jste také nenabrali ze dne na den. Pokud budete trpěliví a vytrváte u zdravého způsobu hubnutí, vyhnete se „jo-jo efektu“. Pamatujte na to, že v životě většinou neexistují zkratky. Kdo vám tvrdí že ano, minimálně vám neříká celou pravdu.

Myslete na pohyb

Ačkoliv pohyb sám o sobě není přímo klíčem ke zhubnutí, kterým je, jak jsme dostatečně zmínili výše, především optimální strava, tak přesto je pohyb velmi důležitý. Je to především pro náš dobrý pocit a pro udržení našeho organismu k dobré kondici, která celkově přispívá ke zdraví. Jako pohybové cvičení při hubnutí jsou vhodné třeba:

  • Svižná chůze
  • Běh
  • Jízda na kole
  • Jízda na in-line bruslích

Intenzita je čistě na vás. Při pohybu pochopitelně dochází ke spalování kalorií, což nám dopomáhá k našemu cíli, tedy zhubnout. Kromě toho při cvičení snížíte z dlouhodobého pohledu zvýšený krevní tlak, snížíte riziko cukrovky, osteoporózy nebo se vyvarujete depresím.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]