Krevní destičky mají v organismu nenahraditelnou funkci. V případě, že jich máte nedostatek, zvyšte jejich produkci přirozenou cestou

Fotografie: Freepik

V těle se krevní destičky nacházejí přirozeně. Jejich nedostatek ale může vést k nezastavitelnému krvácení, problémům s cévami a způsobovat anémii. Právě z toho důvodu je lepší pečovat o jejich dostatek.

Jakmile na vysoký nedostatek krevních destiček přijde lékař, je vyžadována léčba. Pokud jde ovšem o mírné stádium, stačí použít přirozené způsoby, abyste počet destiček navýšili. Nedostatek může způsobovat nezdravá strava nebo vážné onemocnění. V každém případě si ale situace žádá řešení.

Co jsou to trombocyty

Trombocyty jsou nejmenší prvky krvinek, které se tvoří v kostní dřeni. Jejich funkcí je podílet se na tvorbě sraženiny v místě poškozené krevní cévy a na procesu srážení krve. Poruchy s nimi spojené proto ovlivňují celé tělo. Příliš vysoká hladina krevních destiček zvyšuje riziko vzniku krevních sraženin a příliš nízká hladina krevních destiček vede k opakovanému a obtížnému zastavení krvácení.

Když máte v těle nedostatek krevních destiček

Takzvaná Trombocytopenie je příznakem snížení počtu krevních destiček pod normální hodnotu, což je kolem 150 až 400 tisíc na mikrolitr. Taková situace může být způsobena zhoršenou tvorbou krevních destiček, příliš rychlou destrukcí krevních destiček nebo kombinací těchto vlivů.

Nedostatek může vzniknout kvůli závažnému onemocnění

Trombocytopenie může být způsobena také různými onemocněními, jako je rakovina, bakteriální a virové infekce, autoimunitní onemocnění, megaloblastická anémie nebo zvětšená slezina.

Produkce trombocytů může být také snížena užíváním určitých léků, jako jsou antibiotika. Různé insekticidy a toxiny, jako je například alkohol a nesprávná strava, přispívají k nedostatku vitaminu B12 a nedostatku kyseliny listové.

Fotografie: Freepik

Příznaky jsou jasné

Zpočátku se u vás nemusí projevit žádné obtíže. To je ovšem jen dočasné a nedostatek krevních destiček o sobě dá brzy vědět. Příznaky se obvykle projeví až tehdy, když počet trombocytů klesne pod bezpečnou hladinu.

Typické pro trombocytopenie je krvácení z kůže nebo sliznic, např. z nosu nebo dásní, neobvykle dlouhé krvácení z poranění, krev v moči a stolici a těžké menstruační období. Existuje také tendence k tvorbě modřin, podlitin a menší krvácení pod kůží.

Zvyšte produkci přirozenou cestou

Pokud na podobný zdravotní problém máte podezření, určitě neváhejte a navštivte lékaře. Ten provede testy a stanoví, jak je na tom vaše zdraví. Existují případy, kdy je nutná transfuze krve. Pokud je váš nízký počet krevních destiček způsoben určitými látkami, například alkoholem, léky nebo špatnou stravou, můžete postupovat podle doporučení, která vám problém pomohou vyřešit.

Měli byste vzdát pití alkoholu a omezit užívání léků proti bolesti. Kromě toho doplňte vitamín B12 přirozenou cestou, a to konzumací čerstvých ryb. Nezapomeňte doplnit také kyselinu listovou díky zelenině, kterou zařadíte do jídelníčku.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]