Změny, které pomohou každé ženě udržet hormony na uzdě bez ohledu na věk

Fotografie: Depositphotos

Hormony hrají v našem životě velmi důležitou roli – ovlivňují mnoho procesů v těle. Hormonální změny se obvykle objevují během puberty, menstruace, těhotenství a menopauzy.

K hormonální nerovnováze navíc přispívají faktory, jako je pokročilý věk, špatná strava, příliš mnoho nebo málo pohybu, vyčerpání nadledvinek, stres, nedostatek spánku, antikoncepční pilulky a toxiny a chemické látky, například pesticidy, říká Jillian Kubala. Mezi běžné příznaky hormonální nerovnováhy patří úzkost, podrážděnost, výkyvy nálad, nespavost, únava, problémy s hmotností, nadměrné ochlupení nebo vypadávání vlasů, migréna, nízká sexuální touha, mastná nebo suchá pleť, akné, nadměrný hlad, premenstruační syndrom a neplodnost.

Za co mohou hormony

Hormony ovlivňují metabolické funkce. Věnujte pozornost jednoduchým pocitům, jako je hlad nebo žízeň. Pokud se vám zdají přehnané – vaše hormony jsou určitě v nerovnováze. Hormonální nerovnováha se také odráží na psychice a stavu pleti i vlasů, PMS syndromu, výkyvech nálad a dalších. Ke zmírnění příznaků lze využít přírodní domácí prostředky a bylinky. Pro správnou diagnózu a léčbu je však důležité poradit se s lékařem. Které změny by ve vašem životě ale měly nastat ihned, abyste své hormony dostaly pod kontrolu?

Jezte dostatek bílkovin

Dostatek bílkovin je nesmírně důležitý. Bílkoviny, které tělu dodáváme s potravou, se skládají z aminokyselin, jež si tělo často nedokáže samo vyrobit. Jednou z těchto aminokyselin je například tryptofan, který se v našem těle přeměňuje na serotonin (neurotransmiter, jehož nedostatek je jedním z faktorů způsobujících depresi). Nejlepšími zdroji tryptofanu jsou dýňová a slunečnicová semínka, sezamová semínka, lněná semínka, ořechy, ovesné vločky, kakao, brokolice, ryby a drůbež.

Zajistěte si každodenní fyzickou aktivitu

Fyzická aktivita může mít silný vliv na hormonální zdraví. Hlavním přínosem cvičení je jeho schopnost snižovat hladinu inzulínu a zvyšovat citlivost tkání na tento hormon, tj. zabraňovat rozvoji inzulínové rezistence. Inzulín je hormon, jenž má několik funkcí. Vhodné je aerobní cvičení, silový trénink a vytrvalostní cvičení. U těch, kteří nemohou intenzivně cvičit, může i pravidelná chůze zvýšit hladinu hormonů, což může zlepšit sílu a kvalitu života. Jakákoliv pravidelná fyzická aktivita je prospěšná.

Fotografie: Pexels

Vyhněte se přidanému cukru

Nadměrné množství cukru je spojeno s mnoha zdravotními problémy. Vyhýbání se sladkostem, cukru a sladkým potravinám nebo jejich omezování může pomoci optimalizovat funkci hormonů a zabránit obezitě, cukrovce a mnoha dalším nemocem. Dodržování nízkosacharidové až středněsacharidové stravy založené na celozrnných produktech může snížit hladinu inzulinu u lidí s nadváhou a obezitou, kteří trpí pre-diabetem a jinými inzulinorezistentními stavy, jako je například syndrom PCOS.

Zařaďte do jídelníčku omega-3 mastné kyseliny

Tučné ryby jsou zdaleka nejlepším zdrojem omega-3 mastných kyselin s dlouhým řetězcem, které mají působivé protizánětlivé účinky. Výzkum naznačuje, že mohou mít také příznivé účinky na hormonální zdraví, včetně snížení hladiny stresových hormonů kortizolu a adrenalinu. Pro dosažení optimálních zdravotních účinků zařaďte do svého týdenního jídelníčku dvě nebo více porcí tučných ryb, jako je losos, sardinky, sleď a makrela.

Naučte se ovládat stres

Stres může narušit hormonální rovnováhu v těle. Dva hlavní stresové hormony jsou kortizol a adrenalin. Kortizol pomáhá tělu dlouhodobě zvládat stres. Adrenalin je naproti tomu hormon „boje a útěku“, který tělu dodává příliv energie nebo reaguje na bezprostřední nebezpečí. Na rozdíl od našich dřívějších životů se však stresové hormony nevyplavují v boji proti predátorům, ale spíše proti naštvanému šéfovi a honbě za termíny.

Fotografie: Freepik

Chronický stres bohužel způsobuje vysokou hladinu kortizolu, což může vést k nadměrnému příjmu kalorií a obezitě, včetně zvýšené hladiny břišního tuku. Studie prokázaly, že hladinu kortizolu můžete snížit pomocí technik snižujících stres, jako jsou meditace, jóga, masáže a poslech relaxační hudby. Snažte se věnovat alespoň 10–15 minut denně činnostem, jež snižují stres, i když si myslíte, že na ně nemáte čas.

Zdroj: Healthline, National Library Of Medicine

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]