Většina lidí dělá při vaření tyto chyby, kvůli kterým si nevědomky ničí zdraví. Lékaři důrazně varují

Fotografie: Depositphotos

Příprava pokrmů se může zdát jako jednoduchý proces, ale málokdo při vaření dodržuje zásadní bezpečnostní pravidla, aby nedošlo ke kontaminaci bakteriemi.

Vaření může být občas věda. Přestože se považujete za zdatné kuchaře, kteří nemají problém připravit téměř žádné jídlo, chce to v kuchyni dodržovat určitá pravidla, abyste svému tělu neublížili. Tím máme na mysli, abyste zabránili konzumaci některých škodlivých bakterií, které ve vašem těle mohou nadělat pěknou paseku.

Bezpečnostní pravidla při přípravě jídla

Jak uvádí odborná studie, domácí jídlo je pro tělo vždy nutričně mnohem lepší než kupované. Vaření doma přináší spoustu výhod. Víte, co všechno daný pokrm obsahuje, nejsou v něm žádné umělé přídavky, a navíc ušetříte i svou peněženku. To ale neznamená, že je domácí jídlo vždy tělu prospěšné. Některé chyby při vaření mohou způsobit, že do sebe vpravujete škodlivé bakterie.

Nejvíce obezřetní buďte při přípravě masa

Pokud nejste vegetariáni nebo vegani, maso je jistě jednou ze základních položek, z nichž vaříte. Je ale také tou nejrizikovější. Pokud vaříte nebo konzumujete maso, je nezbytné znát bezpečné vnitřní teploty suroviny, abyste snížili riziko nákazy alimentárními nemocemi a infekcemi z potenciálně škodlivých bakterií, jak uvádí Lauren Panoff.

vaření jídla
Fotografie: Freepik

Bezpečné vnitřní teploty při pečení nebo vaření se liší v závislosti na typu masa. Ovšem běžně se pohybují kolem 65 stupňů Celsia u celého masa, u mletého je to 70-75 stupňů Celsia. Největším pomocníkem při přípravě masných pokrmů vám bude teploměr na maso. Používejte ho pravidelně, jedině tak budete mít jistotu, že můžete maso bezpečně sníst.

U těchto masných výrobků byl odhalen rakovinotvorný potenciál, který zalarmoval odborníky

Vaření, skladování, rozmrazování a ohřívání

Bezpečnost potravin je často přehlíženou součástí přípravy pokrmů. Dbát na správné vaření, skladování a ohřívání vám pomůže ochránit vaše tělo před škodlivými bakteriemi a také otravou jídlem, jak uvádí server Healthline. Řiďte se následujícími pokyny, abyste předešli nepříjemným žaludečním potížím. O některých jsme se již zmiňovali na ZdravémStravování.

  • Pamatujte na správné teploty.
  • Čerstvé potraviny a pokrmy vždy uložte do lednice do 2 hodin od nákupu nebo vaření.
  • Vařte při správných teplotách.
  • Uvařená jídla i potraviny, především maso, rozmrazujte v lednici.
  • Ohřívejte potraviny pouze jednou a na správnou teplotu.
  • Označujte si potraviny pomocí štítků.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]