Hormonální nerovnováha ničí život 9 z 10 žen věčným tloustnutím a únavou. Řešením jsou levné byliny

Fotografie: Formulatehealth.com / Creative Commons / Attribution 2.0

Hormonální nerovnováha může mít vliv na celkové zdraví a pohodu. Odborníci stále více upozorňují na výhody bylin pro podporu hormonálního balancu. 

Štítná žláza, hypofýza a nadledvinky, vaječníky u žen a varlata u mužů vylučují hormony s různými funkcemi. Když jsou v rovnováze, těšíme se dobrému zdraví. Změny atmosféry a organismu, změny ve stravování a nemoci jsou však faktory, které vytvářejí nežádoucí příznaky a poruchy. Vzhledem k tomu, že působení hormonů není zcela pochopeno, je léčba hormonální nerovnováhy obvykle obtížná. Existují však určité byliny, které pomáhají hormony vyrovnávat, říká doktorka Amanda Kallen.

Kozinec

Tato bylina se již dlouho používá k léčbě problémů, jako je astma, problémy s játry, srdeční choroby a infekce horních cest dýchacích. Jeho obsah cykloastragenu aktivuje enzymy, které chrání buněčnou DNA během buněčného dělení. Kozinec neboli astragalus také pomáhá regulovat krevní tlak a hladinu cukru v krvi.

Ashwagandha

Tato bylina je vynikající adaptogen, který má vyrovnávací účinek na štítnou žlázu a nadledvinky. Tato bylina prospívá lidem s hypertyreózou a hypotyreózou. Je také známo, že zabraňuje předčasnému stárnutí, zvyšuje krevní oběh, snižuje stres a působí jako afrodiziakum.

Kořen maca

Kořen této rostliny má solidní výživový profil a používá se ve vegetariánské i andské kuchyni. Co ho však činí mimořádně účinným, je jeho schopnost zvyšovat hladinu energie a dodávat sílu a vytrvalost. Sportovci používají práškový kořen maca ke zvýšení vytrvalosti a také k doplnění hormonální rovnováhy a snížení stresu.

sušená maca
Fotografie: Freepik

Ženšen

Ženšen podporuje hormonální rovnováhu tím, že podporuje osu hypotalamus-hypofýza-nadledviny (HPA). Posiluje také imunitní systém, zmírňuje stres, zlepšuje trávení a zvyšuje vstřebávání a asimilaci živin ze stravy. Kromě toho má příznivé účinky na muže a jejich reprodukční zdraví.

Kotvičník zemní

Tato bylina je obecně považována za afrodiziakum, ale její přínosy zdaleka přesahují reprodukční problémy a zvýšený počet spermiozoidů. Na rozdíl od jiných bylin, které stimulují tvorbu testosteronu a dalších hormonů, tribulus stimuluje androgenní receptory, jež tyto hormony lépe využívají.

Jablečník obecný

Tato bylina se v čínské medicíně již dlouho používá k léčbě zdravotních problémů, jako jsou bolesti kloubů, ztráta paměti, ischemická choroba srdeční, hypertenze a osteoporóza. Pomáhá také při léčbě nepravidelné menstruace u žen a sexuálních dysfunkcí.

Hormonální nerovnováha je rizikem pro tělo i mysl. Mezi příznaky patří i problémy s pokožkou

Vitex

Tento středomořský keř se již dlouho používá k léčbě reprodukčního zdraví žen. Pomáhá zvyšovat libido a zmírňuje menstruační bolesti. Extrakt s nižší koncentrací zvyšuje hladinu prolaktinu, zatímco vyšší dávka hladinu prolaktinu snižuje.

Ploštičník hroznatý

Tato bylina se používá k léčbě stavů souvisejících s ženskou plodností. Bylo vědecky prokázáno, že v mozku působí jako estrogen, takže pomáhá zmírňovat příznaky spojené s jeho nedostatkem.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]