9 klíčových věcí, které mohou způsobovat hormonální nerovnováhu

Fotografie: Freepik

Hormonální nerovnováha může způsobit výkyvy nálad, zhoršenou pleť, nepravidelný menstruační cyklus a mnoho dalších potíží. Pokuste se s ní bojovat.

Hormonální nerovnováhu zažívá velká část populace. U žen je hormonální nerovnováha častější, a to hlavně před menstruací. Po menstruaci se hladina opět vrací do normálu. Pokud není hladina hormonů v normálu dlouhodobě, mělo by se zjistit, jaké jsou její příčiny. Hladinu hormonů v těle silně ovlivňuje to, jak funguje štítná žláza. Mezi nejčastější příznaky patří kolísání hmotnosti, výkyvy nálad, kožní problémy, málo energie a nepravidelný menstruační cyklus, říká lékařka Alana Biggers.

Každodenní stres přispívá k hormonální nerovnováze

Mnoho lidí zažívá každodenní stres, protože mají neustále pocit, že něco nestíhají. Stres ovlivňuje všechny systémy v těle, a to i ten endokrinní. Jestliže jste úzkostlivý člověk a denně zažíváte pocity napětí, vaše štítná žláza přestane správně pracovat. Výsledkem je nízká nebo vysoká produkce hormonů. Jestliže se již se štítnou žlázou léčíte, častý stres může způsobovat záchvaty paniky nebo ztrátu dlouhodobé paměti. Ke stresu a úzkosti přispívá také nedostatek spánku a stresující práce. Proto si vymezte dostatek času na spánek a dopřávejte si dostatek pohybu.

Malá konzumace zdravých tuků

Při hubnutí lidé dodržují nízkotučnou dietu. Zapomínají však na to, že by z jídelníčku měli vyřadit hlavně ty špatné tuky. Při vyřazování tuků musíte zohlednit to, že některé tuky jsou dobré a jsou velice důležité pro mozek a štítnou žlázu. Dobré tuky naleznete v olivovém a lněném oleji, vejcích, mléčných výrobcích, mase, rybách a pšeničných klíčcích. Ani při dietě nepřestávejte tyto produkty jíst.

Zvýšená konzumace sóji

Sója se používá ve chvílích, kdy potřebujete nahradit výrobky živočišného původu. Konzumace většího množství sóji není zdravá pro hormony a štítnou žlázu. Účinky sójových produktů jsou takové, že zpomalují činnost štítné žlázy. Když je v těle hodně sóji, přestane štítná žláza vstřebávat potřebné množství jódu, který je velice důležitý pro správnou činnost štítné žlázy. Vyhněte se tomuto problému tak, že snížíte množství sóji ve stravě a zařadíte více surovin obsahujících jód. Mezi potraviny s větším obsahem jódu patří zelenina, bobulovité ovoce a mořské plody.

Fotografie: Pixabay

Jíte hodně košťálové zeleniny

Křížatá zelenina může ovlivňovat činnost štítné žlázy. K tomuto druhu zeleniny řadíme například růžičkovou kapustu, brokolici a květák. Jestliže máte problémy s nízkou funkcí štítné žlázy, měli byste omezit příjem ředkviček, zelí a tuřínů. Košťálová zelenina obsahuje goitrogeny, jež brání ve vstřebávání jódu z organismu. Nevyhýbejte se jí ale úplně. Stačí ji pouze omezit. Jíst byste ji měli 2x až 3x týdně a lepší je tepelně upravená. Při tepelné úpravě dochází ke snížení goitrogenů až o 30 %.

Kouření a toxiny v těle

Kouření nemá špatný vliv pouze na plíce. Je obecně známo, že kouření je velice nezdravé. Kouř obsahuje toxiny a tělu trvá přibližně 6 dní, než je úplně odstraní z těla. Mezitím se snižuje i množství jódu v těle. Při tomto procesu stoupá hladina hormonů štítné žlázy a zhoršuje se její činnost. Tabák nutí štítnou žlázu, aby produkovala více hormonů. Z tohoto důvodu vzniká zvýšená produkce hormonů, jež se nazývá hypertyreóza.

Vliv kofeinu na hormony

V dnešní době naleznete mnoho milovníků kávy, kteří si dopřávají i několik šálků denně. Bohužel na některé lidi může mít zvýšený příjem kofeinu negativní účinky. Káva a silný čaj obsahují kofein. Ten zvyšuje množství stresového hormonu (kortizolu) v těle. Jeho zvýšení ovlivňuje štítnou žlázu a zhoršuje lidský metabolismus. Denní počet káv, které neovlivňují negativně lidské zdraví, je 2 až 6.

Fotografie: Pixabay

Potraviny s vysokým glykemickým indexem

Potraviny s vysokým glykemickým indexem dokážou rychle zvednout hladinu cukru v krvi. Abyste udrželi správnou funkci štítné žlázy, je potřebné se věnovat tomu, jaké potraviny konzumujete. Mezi produkty s vysokým glykemickým indexem patří sladkosti, bílé pečivo, těstoviny a rýže. Tyto potraviny obsahují velké množství sacharidů a ovlivňují správné vstřebávání jódu. Pokud budete mít málo jódu, budete mít pravděpodobně i problémy se štítnou žlázou. Proto se pokuste potraviny s vysokým glykemickým indexem omezit.

Vliv másla a margarínu na hormony

Jestliže patříte mezi lidi, kteří si rádi namažou chléb nebo rohlík vysokou vrstvou másla, měli byste si dávat větší pozor na své zdraví. Máslo a margarín obsahují veliké množství cholesterolu. Cholesterol ovlivňuje rovnováhu lipidů a činnost štítné žlázy. Nemusíte tedy přestat máslo jíst, ale pouze omezte jeho množství, protože je zdrojem vitamínu D a selenu. Naopak se pokuste zcela vyhnout margarínu, který je pro tělo nevhodný.

Fotografie: Pixabay

Pravidelné pití alkoholu

Pokud si pravidelně dopřejete alkohol, slinivka na to bude reagovat sníženou nebo zvýšenou funkcí. V obou případech dochází k ovlivnění lidského organismu. Špatná činnost štítné žlázy má negativní dopady i na autonomní nervovou soustavu. Jejím úkolem je udržení optimálních vnitřních podmínek organismu. Negativní dopady vedou k třesu, tachykardii, střevním potížím a dalším nepříjemným příznakům. Jestliže štítná žláza nefunguje správně a produkuje více hormonů, zpomaluje proces dehydrogenázy v těle, po kterém se zvyšuje vliv alkoholu na organismus.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]