Pokud se vám nedaří zhubnout břišní tuk, děláte jednu z těchto častých lidových chyb

Fotografie: Depositphotos

Přebytečný tuk na břiše trápí mnoho jedinců, kteří si s ním neumí správně poradit. Důležité je brát v úvahu i jiné rizikové faktory než jen jídlo a nedostatek pohybu.

Ukládající se tuk převážně v oblasti kolem břicha je problémem mnoha lidí. Často se můžete značně omezovat v jídle, pravidelně cvičit, ale hubnutí v této problematické části těla stále nepřichází. Někdy to totiž není jen o jídle a pohybu, existuje celá řada faktorů, která může zvýšit břišní tuk. Dokud nezjistíte pravou příčinu, těžko se vám podaří zbavit se přebytečného tuku na břiše.

Zapomeňte na slazená jídla a nápoje

Spousta lidí přijme během dne mnohem více cukru, než si vůbec sama uvědomuje. Málokdo dbá na omezení cukru z potravin, upozorňuje dietoložka Amy Richter, které jsou ve stravě zcela běžné. To znamená, že vysoký obsah cukru najdete i v pečivu, ochucených jogurtech, snídaňových cereáliích, proteinových tyčinkách, ale také v nápojích. Energetické nápoje, ovocné džusy, limonády, to vše je nutné vynechat. Nehledě na to, že slazené nápoje zvyšují riziko ledvinových kamenů a dalších zdravotních problémů, jak jsme již psali na ZdravémStravování.

Jídelníček s nízkým obsahem bílkovin

Zapamatujte si jednoduché pravidlo – čím více bílkovin, tím lepší regulace tělesné hmotnosti. Samozřejmě, pouhé zvýšení obsahu bílkovin ve stravě vám nezajistí, že zhubnete, ale jedná se o efektivní podporu tohoto procesu. Diety s vysokým obsahem bílkovin brání přibírání na váze tím, že vás zasytí na delší dobu, jak informuje server Healthline. Je to z toho důvodu, že bílkoviny podporují růst svalů a svaly podporují rychlost metabolismu a tím i větší počet spálených kalorií.

Zrychlení metabolismu podpoří spalování uloženého tuku. Pomohou i bílkoviny a vláknina

Špatné střevní bakterie

Ve střevech žijí stovky různých druhů bakterií. Některé z nich vašemu zdraví prospívají, jiné mohou zadělat na problémy. Střevní bakterie jsou souhrnně známé jako střevní flora nebo mikrobiom. Nerovnováha střevních bakterií může zvýšit riziko rozvoje celé řady nemocí, včetně nadváhy a obezity.

Nedostatek kvalitního spánku

Mnoho studií spojuje nedostatek spánku s přibíráním na váze, tedy i s nadbytečným břišním tukem. Příčin může být mnoho, ale zpravidla se jedná o zvýšený příjem potravy kvůli kompenzaci nedostatku energie, změn hormonů hladu, zánětů a minimální fyzické aktivity z důvodu únavy.

dostatek spánku
Fotografie: Freepik

Studie publikovaná v roce 2006 ukázala, že málo spánku může být spojeno s nárůstem tělesné hmotnosti. U žen, které se podrobily výzkumu, se sledovaly jejich spánkové návyky po dobu 16 let. Ty, co spaly 5 hodin denně, měly o 32 % větší pravděpodobnost přibírání na váze a o 15 % vyšší pravděpodobnost obezity než ženy, co spaly alespoň 7 hodin denně.

Zařaďte do svého života více chůze

Chůze je pohyb, který vykonáváte každý den. Je pro člověka nejvíce přirozený a nestojí vás žádné velké úsilí. Navíc k němu ani nic nepotřebujete, jen pohodlné oblečení a obuv. Přitom je vysoce efektivní, co se týká hubnutí, jak uvádí Alissa Palladino. Pomůže vám spálit vysoký počet kalorií a vytvořit svalovou hmotu. Pokud vás nebaví navštěvovat posilovny, ale přesto chcete zůstat zdraví a fit, pravidelně choďte na procházky.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]