Bradavice mohou být odstraněny i z pohodlí domova. Pomůže i jablečný ocet a aloe vera

Fotografie: Depositphotos

Nikdo nechce mít po těle bradavice, které jsou nepříjemné na dotek, svědí nebo bolí. Proto je dobré vyhledat odborníka nebo zvolit domácí prostředky pro jejich odstranění.

Výskyt bradavic po těle způsobuje lidský papilomavirus (HPV). Bradavice jsou v podstatě hrbolky objevující se na kůži. Jsou nejen nepříjemné na dotyk, ale často i bolestivé, a především jsou nakažlivé. Existují různé typy, které vyžadují odlišné metody léčby, jak zmiňuje doktorka Deborah Weatherspoon. Nicméně některé přírodní prostředky můžete aplikovat na jakýkoliv druh a buď se bradavic zbavit z pohodlí domova, nebo u některých typů podpořit léčbu stanovenou lékařem.

Příznaky výskytu bradavic

Jak vůbec poznáte, že máte co dočinění s bradavicemi? Hlavním příznakem je především vyvýšený hrbolek někde na těle, který by měl upoutat vaši pozornost. Běžné bradavice se často objevují na dlani nebo hřbetu ruky, na nohou či kolenou. Plantární bradavice například na chodidle.

Zdali se skutečně jedná o bradavici, poznáte tak, že hrudka je na dotyk tvrdá, drsná nebo zrnitá, jak dále uvádí doktorka Weatherspoon. Stejně tak může být zbarvená do červena, a především se dokáže šířit na jiné části těla. Někdy můžete pocítit i svědění nebo bolest.

Červené tečky se na kůži nevyskytují pro nic za nic. Může jít i o dermatitidu a opar

Jak se bradavic zbavit

Zatímco mnoho bradavic časem zmizí samo, některé vyžadují léčbu. K léčbě nastavené lékařem můžete přidat i některé domácí prostředky, jež proces zotavení podpoří. Pamatujte však na to, že se snažíte odstranit bradavice, bohužel léčba vás nezbaví samotného viru, který je způsobuje. Bradavice se tedy mohou za čas objevit znovu. A jedno veliké varování – neléčete si doma sami genitální bradavice, jak upozorňuje server Healthline. Vždy se nejdříve poraďte se svým lékařem.

bradavice
Fotografie: Freepik

Doktorka Debra Sullivan doporučuje vyzkoušet aplikovat na bradavice některé z následujících věcí:

  • Jablečný ocet – vždy aplikujte zředěný s vodou v poměru 2 : 1, naneste na buničinu a přiložte na místo. Ponechte po dobu 3–4 hodin.
  • Ovoce – výzkumy sice efekt nedokládají, přesto můžete vyzkoušet přikládat banánovou slupku nebo namáčet v pomerančovém či ananasovém džusu.
  • Aloe vera – některé výzkumy potvrdily její antivirotické vlastnosti; odřežte kus listu a přiložte na bradavici.
  • Průhledný lak na nehty/lepicí páska – opět výzkumy nepotvrzeno, může však pomoci vytvořit ochrannou vrstvu.

Léčba plantárních bradavic

Jednou z nejčastějších forem bradavic jsou plantární bradavice, které se vyskytují na chodidlech. I tento druh lze účinně léčit pomocí domácích přírodních prostředků. Kyselina salicylová vám pomůže „spálit“ bradavici a najít ji můžete jako krém, tekutinu i tyčinku, jak uvádí doktorka Angelica Balingit. Pomohou i některé léky aplikované přímo na bradavici.

Na odborníkovi pak nechte kyretáž neboli vyříznutí bradavice či laserovou terapii, kde dojde ke spálení krevních cév, jež bradavici vyživují. Na ZdravémStravování jsme již zmiňovali, že koupel nohou v octové lázni pomůže také s tvrdostí chodidel.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]