Trápí vás nepravidelná menstruace? Možná zde najdete důvod…

Menstruace je součástí života každé ženy. Může se stát, že se někdy opozdí, je delší než obvykle či bolestivější. Nemělo by to však být pravidlo. Její pravidelnost totiž naznačuje, že je vše jinak v pořádku. Jestliže v cyklu nastane rapidní výpadek, může to mimo těhotenství znamenat i výraznější změnu v životním stylu. Pokud se žena snaží otěhotnět, je výpadek menstruace vítán, v ostatních případech naopak přidělává starosti navíc.

Průměrný cyklus je 28 dní – to je 28 dní mezi prvním dnem jednoho období a prvním dnem dalšího období – ale kdekoli mezi 24 a 31 dny se považuje za normální. Pokud je výpadek delší, může to mít vícero důvodů. Právě o nich bude dnešní příspěvek.

Přílišná zátěž

Pokud sportujete a neznáte hranice, může se snadno stát, že kladete na svůj organismus přílišnou zátěž, která se může projevit právě vynecháním menstruace. Vaše tělo dočasně zastaví produkci hormonů a přepne se do úsporného režimu. Pokud se situace opakuje 3x po sobě, navštivte svého lékaře.

Máte nadváhu

Nadměrné množství tukových buněk má za následek zvýšené hladiny estrogenu, které mohou v konečném důsledku pozastavit činnost vaječníků. Obézní ženy také obvykle zažívají těžká a déle trvající menstruační období. Pokud trpíte nadváhou a týkají se vás některé zmiňované příznaky, snažte se zhubnout a srovnat hormony do latě. Příliš mnoho estrogenu po delší dobu zvyšuje riziko rakoviny.

Jste příliš hubená

Vaše tělo má opačnou reakci, když máte podváhu, neprodukuje dostatek estrogenu. K vybudování děložní sliznice potřebujete adekvátní hladinu estrogenu. Tady platí – zlatá střední cesta (tedy optimální tělesná váha).

Poznámka: Právě menstruace může ukázat na hormonální nesrovnalosti. Nepravidelná menstruace, prudké výkyvy nálad, nezvladatelné chuťové ataky, křeče a příliš velká bolest, kterou mnohé ženy řeší užíváním tlumících léků. Je potřeba si uvědomit, že menstruace bude vždy nepříjemná, ale žena by ji měla zvládat bez pomocí bolest tlumících léků. Pouze teplými obklady a bylinkami.

Užívání léků

Jakékoli léky, které se týkají hormonů – jako jsou třeba léky na štítnou žlázu – steroidy nebo antipsychotika (které uvolňují hormon dopamin) – mohou ovlivnit vaše období. První věc, kterou byste měli vědět, je, že hormony nejednají izolovaně. Všechny hormony cirkulují ve vašem krevním řečišti, takže jsou všechny spojené, i když jsou produkovány v různých žlázách. Navíc některé hormonální receptory vypadají podobně jako jiné hormonální receptory, takže lék může snadno zaměnit svůj cílový hormon a ovlivnit například hormon plodnosti i zamýšlený hormon štítné žlázy. Nepropadejte ale panice, pokud je váš cyklus o pár dní opožděn, proberte to se svým lékařem.

Pesticidy

Pesticidy napodobují hormony a blokují hormony ve vašem těle, což ztěžuje správné fungování endokrinního systému. Jedna studie zjistila, že ženy žijící na farmách, které používaly pesticidy, měly delší cykly a více zmeškaných období než ženy, které žily na farmách bez pesticidů. Navíc ženy, které byly vystaveny hormonálně aktivním pesticidům, měly dlouhé cykly, zmeškaná období a špinění. Nemusíte pracovat na farmě, ono svou roli mohou hrát i potraviny, které nesou stopy pesticidů.

Další příčiny nepravidelné menstruace

  • Stres

  • Věk (období menopauzy)
  • Nedostatek spánku
  • Nekvalitní a nevyvážená strava
  • Cestování v časových pásmech
  • Náhlý úbytek váhy

Obrázky: flo.health, sharecare.com