Onemocnění ledvin může vzniknout kvůli zlozvykům. Patří mezi ně i nedostatek tekutin a pohybu

Fotografie: Depositphotos

Některé zlozvyky mohou mít vážný dopad na vaše ledviny a způsobit jejich poškození. Je velmi důležité, abyste se jim vyhýbali, nebo je alespoň omezili.

Ledviny hrají velmi důležitou roli v lidském zdraví. Tento párový orgán filtruje odpadní produkty, přebytečnou vodu a další nečistoty z krve, přičemž pomáhá regulovat pH těla a hladinu soli a draslíku. Stejně tak ledviny podle lékařky Megan Soliman produkují hormony, které regulují krevní tlak a kontrolují tvorbu červených krvinek. Je proto důležité o ně řádně pečovat a vyhýbat se návykům, jež je poškozují.

Nedostatek fyzické aktivity

Pravidelné cvičení je dobré nejen pro váš pas, ale pomáhá také udržovat dobrou funkci ledvin a vesměs všech dalších orgánů těla. Pokud si tedy chcete udržet pevné zdraví, pokuste se alespoň 30 minut denně provádět nějaký pohyb. Nemusíte nutně dřít v posilovně nebo běhat maratony, stačí i obyčejná procházka, jízda na kole nebo například plavání. Tímto způsobem si mimo jiné zajistíte dobrou váhu a podpoříte svůj imunitní systém.

Nezdravá strava

Pravidelná konzumace nezdravých potravin, jako jsou pokrmy z rychlého občerstvení, sladkosti nebo slané dobroty, může vést ke zvýšení krevního tlaku. Jedná se o nebezpečný faktor, který může vést k poškození ledvin a snížit jejich funkci. Mimo jiné se jedná o faktor, který přispívá k rozvoji kardiovaskulárních onemocnění, jako je srdeční infarkt a mozková mrtvice. Na webu ZdravéStravování jsme také psali o typických příznacích vysokého krevního tlaku.

Špatná hydratace těla

Voda tvoří velkou část těla, není proto žádným překvapením, že má velký vliv na většinu orgánů v těle. Její dostatečný příjem je však obzvláště důležitý pro podporu ledvin, neboť je pomáhá očišťovat od sodíku a toxinů – mimo jiné také výrazně snižuje riziko chronického onemocnění ledvin. Pokuste se proto vypít každý den alespoň 2 litry tekutin.

Tohle se děje s vaší rukou, když si křupete prsty. Tento lidový zlozvyk je hlavní příčinou těchto nemocí

voda hydratace
Fotografie: Pexels

Udržujte hladinu cukru v krvi v normálu

Potížemi s ledvinami často trpí lidé s cukrovkou a problémy s hladinou cukru v krvi. Pokud totiž tělesné buňky nedokáží správně využívat glukózu, musí tento párový orgán pracovat mnohem více, než je běžné, aby dokázal přefiltrovat krev. Pokud pracují nadmíru dlouhé roky, projeví se to v důsledku jejich poškozením, které podle lékařky Poonam Sachdev může vážně poškodit zdraví jedince. Jak na tom jste, můžete zjistit prostřednictvím krevních testů.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]