Vysoký krevní tlak způsobuje potíže celému tělu. Mezi jeho příznaky patří například i závratě nebo rudnutí

Fotografie: Depositphotos

Vysoký krevní tlak je tichým zabijákem, který své příznaky plně neprojeví, dokud nenastanou zdravotní komplikace. Včasná diagnóza je nesmírně důležitá.

Kontrola hladiny krevního tlaku je důležitá především z toho důvodu, že vysoký krevní tlak nevykazuje žádné příznaky, dokud nepocítíte zdravotní potíže. Hypertenze má negativní vliv na tělo mnoha způsoby. Pravidelné lékařské prohlídky tak mohou odhalit problémy s tlakem, aniž byste o nich vůbec tušili, říká doktorka Debra Sullivan.

Příznaky vysokého krevního tlaku

Zúžené tepny tvoří nepříznivé prostředí pro průtok krve. Platí, že čím užší tepny, tím větší odpor a tím vyšší krevní tlak. Pokud se budete s hypertenzí potýkat dlouhodobě, zdravotní problémy, především srdeční onemocnění, na sebe nenechají čekat. Proto je tak důležitá včasná diagnóza, zvláště z toho důvodu, že je vysoký krevní tlak často bezpříznakovým stavem. Jakmile však dosáhne jisté úrovně závažnosti, můžete pocítit následující příznaky, jak uvádí zdravotní sestra Jenneh Rishe:

  • závrať,
  • krevní skvrny v očích či
  • rudnutí.

Vliv vysokého krevního tlaku na oběhový systém

Jakmile se tlak, při němž krev proudí tepnami, zvýší, jejich stěny se začnou postupně poškozovat. Více cholesterolu se začne hromadit v krevních cévách a dále je zužovat. Taková situace má neblahý vliv na srdce. Ucítíte bolest na hrudi, zaznamenáte nepravidelný srdeční tep a následkem může být srdeční infarkt, jak je uvedeno na serveru Healthline.

Hypertenze ve vztahu k nervovému systému

Vysoký krevní tlak ovlivňuje také nervový systém. Velkou roli může hrát v rozvoji demence a při kognitivním poklesu vzhledem ke sníženému průtoku krve do mozku. Najednou můžete pocítit potíže s pamětí i myšlením a ztrácet pozornost i během jednoduché konverzace. Situace však může být ještě horší. Jakmile dojde k ucpání tepen v mozku, následkem může být mrtvice.

problémy s dýcháním
Fotografie: Freepik

Dýchací systém

Pokud se ucpe tepna, která vede do vašich plic, existuje vysoké riziko plicní embolie, což je velice vážný zdravotní stav, který je nutné okamžitě řešit s lékařem. Vysoký krevní tlak je také spojován se spánkovou apnoe, která sice není život ohrožující, ale z dlouhodobého hlediska způsobuje nedostatek odpočinku, což může mít časem negativní vliv na vaše celkové zdraví.

Mravenčení a necitlivost v nohou může být příznak zdravotních nesnází. Patří mezi ně i fibromyalgie a skleróza

K vysokému krevnímu tlaku často přispívá naše životospráva, je tedy nutné dodržovat preventivní opatření a vynechat ve svém život možné příčiny rozvoje hypertenze. O těch jsme se již zmínili na ZdravémStravování. Pamatujte, že prevence je vždy lepší než léčba.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]