Přeslička je opomíjenou rostlinou, která léčí celou řadu nemocí

Když se podíváte na jakýkoliv výčet léčivých rostlin, na jednu se zde skoro vždy zapomíná. Je to přeslička, která řadu známějších hravě strčí do kapsy. Takto unikátní a takto kvalitní bylinou je. Pokud se podíváme na hlavní výčet kladů, je třeba říci, že prospívá ledvinám, stejně jako naší kůži, pomáhá močovému systému, umí chránit naše srdce a ovlivňuje i náš metabolismus. Pokud ji chcete sami vyzkoušet, je několik možností, jak na to.

Opomenout nelze ani to, že když některý z postupů vyzkoušíte, můžete přesličku použít na ošetření různých ran, hodí se i k léčbě vředů, stejně jako má využití při artritidě, při revmatismu, nebo pokud vás trápí ledvinové kameny. Je vidět, že výčet konkrétních pozitiv je skutečně bohatý.

Domácí čaj

Potřebovat budete 3 lžičky sušené byliny, které zalijete 250 ml vroucí vody. Rázem vám vznikne čaj, který vypijete. Dát si můžete i 3 šálky denně. Poklud by vám přeslička příliš nechutnala, doporučujeme dosladit medem a ochutit citronem.

Jednoduchý odvar

Základem bude přeslička, v množství 100 gramů. Ty zalijete 1 litrem vody. Ta se přivede k varu a vše se pozvolna vaří asi jednu hodinu. Následně se vše přecedí a daný odvar je možné průběžně během dne popíjet. Ideálně v množství 2 šálků denně.

Studený odvar

I tady je postup jednoduchý. Stačí vám zhruba 2 lžíce této byliny, které zalijete 509 ml vody. Takto necháte louhovat po dobu minimálně 12 hodin. Odvar lehce zahřejete na vlahou teplotu, přefiltrujete a opět můžete během dne popíjet v podobném množství, jako dříve.

Domácí sirup

Přeslička může být použita také na přípravu domácího sirupu. Ani zde není postup nijak složitý. Základem je bylinu důkladně prolisovat, nasekat a vymačkat z ní veškerou šťávu. Na 3 lžičky šťávy rostliny použijte 200 ml vody. V případě potřeby dochuťte trochou medu. Tento sirup můžete následně užívat dle potřeby. Postačí pár lžiček denně.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]