Nápoj z kurkumy dodá tělu chybějící minerální látky a vitamíny

Indický šafrán neboli kurkuma. Jeho zázračných účinků na lidský organismus odedávna s úspěchem využívali indičtí ájurvédští lékaři proti mnoha různým tělesným neduhům. Od dob britské kolonizace se toto koření rozšířilo i do západních zemí, kde zdomácnělo jako oblíbené koření. Navíc už i moderní medicína jej začíná uznávat jako účinný léčivý prostředek.

Přinášíme vám několik receptů na kurkumové lektvary, které pomohou vašemu tělu doplnit chybějící minerální látky a vitamíny, které mohou ve vaší stravě chybět, což se projevuje specifickými zdravotními potížemi.

Přírodní životabudič

Účinky kurkuminu, což je barvivo způsobující specifickou zlatooranžovou barvu kořene, na lidský organismus jsou velmi všestranné, ale ve všech případech zásadní. Působí protizánětlivě tím, že zabíjí veškeré zlé mikroorganismy, jako jsou viry, bakterie a plísně. Navíc čistí organismus od škodlivin a toxinů, čímž zmírňuje projevy alergií, příznivě působí při astmatu a bronchitidě a také proti kardiovaskulárním chorobám.

Má povzbuzující účinek, proto je dobrý jako životabudič, který zmírňuje únavu a bojuje proti depresím. A to není všechno. Velmi účinně pomáhá také proti veškerým neurologickým chorobám, jako je demence, roztroušená skleróza, Parkinsonova choroba atd. Konzumace kurkumy zlepšuje kognitivní funkce mozku.

Zlaté mléko s medem, pepřem a tukem

Z kurkumy se tradičně připravuje nápoj zvaný zlaté mléko. Je to tradiční indický léčivý lektvar, jehož užívání se rozšířilo po celém světě – a tak přirozeně vlivem tiché pošty vznikl bezpočet nejrůznějších variant nápojů, označovaných právě tímto názvem.

V podstatě na složení téměř nezáleží, účinný je pokaždé, když dodržíme několik důležitých zásad. Na použitých surovinách potom záleží, jaké konkrétní účinky zlaté mléko bude mít. Tradičně se pro jeho výrobu používá kromě kurkumy také kardamom, chilli a zázvor. K vidění jsou ale také varianty s medem a citrónem, případně skořicí nebo různé kombinace zmíněných.

Ať už ale přidáte jakékoliv suroviny, klíčové pro správný účinek kurkumy jsou dvě: pepř a mastné kyseliny. Bez těchto přísad se totiž všechny účinné látky z kurkuminu v těle nerozpustí a tudíž ani neúčinkují. To je zásada, kterou je důležité si pamatovat.

Recept na zlaté mléko

A teď už konečně ten kýžený recept na zázračný zlatý nápoj, který zlepšuje zdraví, zvyšuje inteligenci, prodlužuje život a přináší do něho štěstí a lásku.

  • 1 hrnek mléka (kravské nebo rostlinné – dle vašich preferencí)
  • 2 polévkové lžíce čerstvé kurkumy nebo 1 čajová lžička sušené mleté
  • ½ lžičky skořice
  • ½ lžičky drceného kardamomu (můžete vynechat, pokud neseženete, je docela vzácný)
  • lžička čerstvě mletého černého pepře
  • 1 polévková lžíce medu
  • 1 lžička másla nebo kokosového oleje

V hrnci zahřejte mléko spolu s kořením – ale pozor, bez medu! Krátce povařte, aby koření předalo své účinné látky mléku a poté sceďte do sklenice. Až trochu zchladne, přidejte i med. Pijte každý den a uvidíte, že se váš život obrátí k lepšímu. Je to opravdový zázrak.

Fotografie: PixabayŘekněte ostatním, co si myslíte