Tohle se děje s vaší rukou, když si křupete prsty. Tento lidový zlozvyk je hlavní příčinou těchto nemocí

Fotografie: Jaysin Trevino / Creative Commons / Attribution 2.0

Prokřupávání prstů je jedním z těch každodenních zvyků, které někteří z nás rádi provádějí, zatímco jiní se mohou cítit nepříjemně jen při samotném zvuku. 

Prokřupávání prstů je zvuk vytvářený při roztažení kloubů a oddělení kostí od kloubní tekutiny. Kloubní tekutina slouží jako mazivo mezi kostmi v kloubu, což umožňuje plynulý pohyb. Když si člověk stiskne prsty nebo je ohýbá, dochází ke zvětšení prostoru v kloubu. Tento rychlý pohyb vytváří bublinky v kloubní tekutině, což vede ke vzniku charakteristického zvuku, uvádí web Healthline.

Jak je to s bezpečností u křupání kloubů

Odborníci se shodují na tom, že příležitostné křupání prstů je obvykle bezpečné a není spojeno s vážnými zdravotními riziky. Studie v této oblasti však nejsou jednoznačné a existují určité aspekty, které by mohly být potenciálně problematické, sdělila lékařka Nancy Carteron

  • Může způsobit oslabení kloubů: Některé studie naznačují, že opakované a silné křupání prstů může přispět k oslabení kloubů. To by však vyžadovalo pravidelné a intenzivní křupání.
  • Zvýšené riziko artritidy: Neexistuje jednoznačný důkaz spojující pravidelné křupání prstů s vývojem artritidy, jak bylo dříve tvrzeno. Většina studií neprokázala vztah mezi tímto zvykem a výskytem artritidy.
necitlivost prstů na rukou
Fotografie: Pexels

Jak se vyhnout možným rizikům

Křupání prstů je běžný zvyk, který většině lidí nepřináší žádné problémy. Přestože existují teorie o možných rizicích, většina lidí může tento zvyk praktikovat bez obav. Jak však platí v mnoha případech, je důležité dbát na opatrnost a vnímat vlastní tělo. V případě jakýchkoli obav nebo potíží byste měli vyhledat radu od odborníka.

Toto se děje s vaším tělem během dloubání v nose. Následující závažná rizika většina lidí podceňuje

Pokud máte obavy z možných rizik spojených s křupáním prstů, můžete snížit sílu, abyste minimalizovali tlak na klouby, neprovozujte extrémní křupání, zejména pokud cítíte bolest nebo nepohodlí, a před samotným křupáním se snažte, aby byly klouby zahřáté.

Tipy, jak s tím přestat

Přestože vám praskání kloubů neškodí, může rozptylovat pozornost lidí ve vašem okolí. Pokud se z toho stal zvyk, může být obtížné s tím přestat. Několik tipů, které by vám mohly pomoci se zlozvyku zbavit:

  • Zamyslete se nad tím, proč si prokřupáváte klouby, a vyřešte všechny problémy, které se za tím skrývají.
  • Najděte si jiný způsob, jak se zbavit stresu, například cvičení, meditaci nebo hluboké dýchání – na ZdravémStravování jsme popsali, jak ho správně provádět.
  • Zaměstnejte ruce jinými prostředky na uvolnění stresu, například mačkáním antistresového míčku nebo třením kamene na starosti.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]