Srdečnímu infarktu předchází varovné signály. Mezi příznaky patří i únava a dušnost

Fotografie: Depositphotos

Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, raději se rychle vydejte k lékaři. Mohlo by se totiž jednat o varování těla před srdečním infarktem.

Srdeční infarkt je nebezpečný problém, který může mít vážný vliv na vaše zdraví. Je proto důležité být na pozoru před jeho typickými příznaky, a jakmile se objeví, co nejrychleji vyhledat lékařské ošetření. Pacienti si totiž dle lékařky Angelicy Balingit kromě bolesti na hrudi také často stěžují na další nepříjemné příznaky, které si ale ne každý spojí právě s infarktem.

Srdeční infarkt a jeho typické příznaky

Pokud na sobě rozpoznáte typické příznaky srdečního infarktu, rozhodně byste to neměli ignorovat. Stačí se totiž opozdit o pár minut a vaše vyhlídky na bezproblémovou léčbu mohou být velmi malé. Dle lékařky Megan Soliman k tomuto závažnému stavu dochází v momentě, kdy dojde k zastavení nebo zablokování přítoku krve koronárními tepnami k srdečnímu svalu, jenž potřebuje dodat kyslík do potřebných orgánů. V důsledku toho pak začne srdce odumírat a nastává jeho selhání.

Příznaky infarktu mohou mít mnoho podob, ovšem nejčastěji se projevuje silnou bolestí či mírným nepohodlím na hrudi. Jak dále uvádí doktorka Soliman, objevit se také mohou následující symptomy:

Mrtvice varuje před svým nástupem díky typickým signálům. Patří mezi ně i nevolnost a slabost

  • dušnost,
  • bolest v paži, rameni nebo krku,
  • nevolnost,
  • pocení,
  • točení hlavy nebo závratě,
  • únava,
  • bolest v horní části těla,
  • potíže s dýcháním.

Každý, kdo pociťuje některý z výše uvedených příznaků infarktu, by měl okamžitě kontaktovat záchrannou službu. O vašem osudu totiž v takovém případě mohou rozhodovat pouze vteřiny, a proto je důležité jednat co nejrychleji. Riziko onemocnění je obecně vyšší u mužů, u žen stoupá spíše až po menopauze. Ženy navíc mohou pociťovat odlišné příznaky a často také chybí typická bolest na hrudi, uvádí Healthline. Mezi symptomy infarktu u žen patří ztížené dýchání, zvracení, otupělost a silná bolest v zádech.

Fotografie: Freepik

Co se pak týče prevence, zaměřit byste se měli podle odborníka na výživu Gerharda Whitwortha především na vyhýbání se kouření, alkoholu, nastavení kvalitního jídelníčku a omezení konzumace zpracovaných potravin, jako jsou sodovky, brambůrky a sladkosti. Tato opatření se samozřejmě týkají každého člověka, ovšem pokud máte vysoký krevní tlak a vysoký cholesterol, měli byste je dodržovat opravdu důsledně.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]