Chůze je účinným pomocníkem v boji s obezitou. Hubnutí spolehlivě podpoří i 20 minut

Fotografie: Depositphotos

Pokud chcete zhubnout, zkuste začít více chodit. Jedná se o snadný způsob, jak zcela přirozeně a bez přílišné námahy získat hezčí postavu.

Abyste se zbavili nahromaděných kilogramů, nemusíte nutně chodit do posilovny nebo běhat maratony. Jak uvádí lékařka Alissa Palladino, skvěle vám dokáže pomoci i běžná chůze, díky které účinně spálíte kalorie, přispějete k budování svalové hmoty, a navíc pročistíte svou mysl. Aby byl účinek co nejefektivnější, je samozřejmě důležité dbát na pravidelnost a věnovat se pobytu venku nejlépe každý den.

Chůze prospívá lidskému zdraví

Pravděpodobně každý ví, že aby zhubl, musí spalovat více kalorií, než konzumuje, a toto zdůrazňuje i doktorka Palladino. Ještě než se proto pustíte do pravidelné chůze, snažte se nastavit zdravý jídelníček bohatý na ovoce a zeleninu. Rovněž je nezbytné pít dostatečné množství vody a zaměřit se na kvalitu spánku. Pozor by si měli dávat obzvláště ti, kteří tráví dlouhé hodiny u počítače a nedbají tolik na pohyb. Právě pro tyto jedince je chůze naprosto ideálním druhem „sportování“.

Již několik studií totiž potvrdilo, že i dvacet minut pohybu venku ve formě chůze přispívá ke shazování kil, a pokud ji budete provádět každý den, možná díky ní naberete svaly. Dalším úžasným přínosem pravidelné chůze je také podpora psychické rovnováhy. Zejména pokud budete chodit do přírody, skvěle tím pročistíte svou mysl a paradoxně se budete po procházce cítit odpočatě, což rovněž dokládají odborné výzkumy.

Metabolický syndrom zvyšuje riziko srdečních chorob. Jeho výskyt může prozradit i obezita

Pomáhá zachovat svalovou hmotu

Na rozdíl od běhání či jiných náročnějších sportů pak chůze navíc chrání svalovou hmotu před ochabnutím. Pokud tedy chodíte do posilovny, nemusíte se bát, že byste si kvůli ní škodili. Důvodem je dle serveru Healthline především skutečnost, že tolik nezrychluje metabolismus, a tak udržuje svaly v bezpečí – dokonce podporuje i jejich růst, a to zejména v oblasti stehen a lýtek. Procvičíte díky ní pak i své plíce a dýchací systém.

stehna nohy
Fotografie: Freepik

Samozřejmě to nejdůležitější na celé chůzi je pravidelnost. Doktorka Palladino proto doporučuje vydat se na procházku každý den, což vám poskytne maximální výsledek. Zkuste také začít pomalu a postupně zvyšujte vzdálenost, kterou chcete ujít, stejně tak i svou rychlost. Po čase je dobré začít chodit svižněji a nebojte se zavítat do terénu, kde je více kopců.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]