Dodržujte tato pravidla a neumožněte šíření koronaviru u vás doma

Všechny nás v posledních dnech a týdnech zasáhla epidemie jménem koronavirus a s ní související tvrdá opatření. Jen málokdo si asi na počátku roku dovedl představit, jak daleko to dojde. Nyní je tedy na místě podřídit se všem nařízením, respektovat doporučení a nevystavovat se zbytečnému riziku. Jak na to?

Určitě už máte spoustu informací o tom, jak se ochránit mezi lidmi a na veřejných místech, ale co váš domov? Co lze udělat, abyste riziko minimalizovali?

Uklízejte tak často, jak je to možné

A neznamená to, že musíte každou půl hodinu vysávat nebo umývat podlahu. Spíše jde o to snažit se pravidelně utírat exponované plochy, kde se bakterie snadno zachytávají a přežívají zde. Jde tedy typicky o kliky dveří, různá madla, vypínače, ovladače, kuchyňské povrchy a další podobná místa. Postačí vám k tomu čistý hadřík, trocha dezinfekce ve spreji, nebo můžete využít ještě hygieničtější univerzální dezinfekční ubrousky na jedno použití.

Správné čisticí produkty

Při úklidu je třeba dbát na to, abyste používali čisté hadříky, utěrky nebo houbičky. Právě v nich se viry a bakterie snadno drží, neboť mají rády teplé a vlhké prostředí. Plochy tedy neotírejte houbičkou, kterou používáte například i na nádobí. Na různé plochy mějte připraveny jiné úklidové pomůcky a nezapomínejte je pravidelně měnit. Po každém použití je také nechte oschnout. Pořiďte si kvalitní dezinfekční prostředek, který viry a bakterie spolehlivě hubí.

Nezapomínejte na elektroniku

Vzpomeňte si kolikrát za den saháte na svůj telefon, notebook, počítač a další nezbytnou elektroniku. Mnoho lidí sahá na telefon špinavýma rukama, kterýma si pak sahají na obličej a zvyšují riziko nákazy. Řada lidí chodí s telefonem i na záchod, kde si dlouhou chvíli krátí projížděním Instragramu. Zvlášť v této krizové době nezapomínejte na dezinfekci těchto zařízení. Pomohou nejlépe antibakteriální ubrousky, které mějte neustále po ruce.

Kuchyň je nejohroženější

Důležité je zachovat čisto zejména v kuchyňském prostředí, kde se připravuje jídlo, které se může bakteriemi a viry snadno kontaminovat. Zvyšte hygienu, nádobí umývejte v horké vodě, pečlivě omývejte pracovní plochy, často měňte houbičky a hadříky, neutírejte nádobí utěrkou. Je zásadní zachovat maximální čistotu pro přípravu pokrmů. Nebalené potraviny pečlivě omývejte a skladujte je tam, aby se nemohly dostat do kontaktu se znečištěným prostředím.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]