Kurkuma může být i riziko. Toto žluté koření má i své stinné stránky

Kurkuma je oblíbeným kořením v kuchyni, ale užívá se i jako doplněk stravy nebo v potravinářském průmyslu jako barvivo. Zatímco bývá často opěvovaná coby super potravina, není radno zapomínat ani na to, že může mít i vedlejší negativní efekty.

Tzv. indický šafrán se typicky používá pro přípravu asijských pokrmů, ale v Evropě už má své pevné místo také. Jde o koření ze sušeného mletého oddenku kurkumovníku dlouhého, které obsahuje asi 5 % éterického oleje.

Pozitivní vlivy

Kurkumě se připisuje řada pozitivních vlivů na zdraví. Jde zejména o její protizánětlivé účinky, které pomáhají při léčbě virových i bakteriálních onemocnění. Často se používá i jako tlumič bolesti, například při poranění kloubů nebo při menstruačních obtížích. Má antioxidační vlastnosti, čímž prospívá zejména játrům, jelikož podporuje jejich přirozenou čisticí funkci a některé výzkumy dokonce naznačují, že by kurkuma mohla působit i v prevenci rakoviny. V každém případě ale podporuje dobré trávení a správnou funkci střev a metabolismu.

Trávicí obtíže

Neměli bychom však zapomínat i na to, že kurkuma si s sebou nese i negativní vlivy. Ohrozit může zejména lidi, kteří trpí určitými zdravotními problémy. Kurkuma může například interferovat s léky, které pomáhají k zvýšenému vylučování žaludečních šťáv. Pokud tedy trpíte na zažívací obtíže, které řešíte braním léků, je dobré konzumaci tohoto koření konzultovat s lékařem. Kurkuma navíc obsahuje dráždivé látky, které mohou vyvolat při dlouhodobé konzumaci onemocnění žaludku.

Srážlivost krve

Podle dalších výzkumů kurkuma také zpomaluje srážení krve. Pokud berete léky na koagulaci či protidestičkové léky, vyhněte se kurkumě raději obloukem. Kurkuma navíc není jediným prostředkem, který může ovlivňovat účinnost léků na srážlivost krve – vyhněte se také česneku, zázvoru, hřebíčku apod. Dalším negativním aspektem kurkumy je i fakt, že může zhoršovat problémy se žlučníkem.

Těhotenství

Málokdo pak také tuší, že kurkumě by se měly vyhnout také ženy během těhotenství a kojení. V tomto citlivém období ženy je na místě být zvláště opatrní a konzumace tak silného koření, jakým kurkuma skutečně je, není dobrým nápadem. Užívání příliš velkého množství může způsobit předčasný porod nebo vyvolat menstruaci, a tím ohrozit plod.

Fotografie: Pixabay


Řekněte ostatním, co si myslíte