Na přítomnost parazitů v lidském těle ukazuje několik příznaků

Nenápadní parazité mohou snadno přebývat v našem těle a my si jich ani nevšimneme. Jejich přítomnost však z dlouhodobého hlediska může představovat potíže, a proto bychom měli vědět, jak přítomnost parazitů poznáme a co se s nimi dá dělat.

Parazitů je celá řada, někteří jsou méně závažní, jiní dokážou v těle skutečně nadělat neplechu. Mezi nejběžnější příznaky, že máme s parazity co do činění, patří průjmy, bolesti břicha, bolesti hlavy, dýchací potíže či nevysvětlitelné hubnutí. Jak sami vidíte, jsou to příznaky značně obecné, které se dají přiřadit i k celé řadě dalších chorob, takže diagnostika může být docela obtížná. Nezřídka se navíc mohou objevovat i kožní problémy, alergie, anémie či poruchy spánku.

Nebezpečná nemoc od koček

Nejčastějším lidským parazitem je toxoplasma gondii, který způsobuje onemocnění s názvem toxoplazmóza. To také patří k jedněm z nejnebezpečnějších a jeho příznaky bychom v žádném případě neměli ignorovat. Toxoplazmózu nejčastěji přenáší kočky, takže zejména majitelé těchto domácích mazlíčku by se měli mít obzvláště na pozoru. Pokud si po kontaktu s kočkou pečlivě neumyjeme ruce, může snadno dojít k přenosu parazita do našeho těla.

Tato choroba je nebezpečná hlavně pro pacienty s oslabenou imunitou. Významné je také to, že nemoc může být i v podstatě bezpříznaková, nebo se může projevovat až po dlouhé době po nákaze. Mezitím však dokáže v našem těle způsobit řadu problémů. Může například vyvolat různé změny v chování člověka (například snížení sociální a emocionální hloubky vztahu, snížení pudu sebezáchovy, schizofrenie apod.).

Parazité útočí zejména na děti

Toxoplazmózou to však zdaleka nekončí. Existují i další parazité, se kterými se můžeme během života potkat. Častěji se vyskytují u dětí, protože u nich se přeci jen hůře kontrolují hygienické návyky. Například roupi se vyskytují převážně u malých děti, a podobně jsou na tom i škrkavky.

Tito parazité žijí v tenkém střevě a nakazit se jimi můžete třeba špatně omytou zeleninou. U dospělých se zase častěji vykytuje tasemnice bezbranná, kterou se můžete nakazit například ze syrového masa nebo z infikované vody. Dospělým hrozí také napadení motolicí.

Léky snadno zabírají

Jak již bylo zmíněno, diagnostika je poměrně náročná, ale pokud přetrvávají výše uvedené potíže, lékaře jistě dříve či později napadne i možnost nákazy parazity. Jakmile se určí, co vám způsobuje potíže, je možné nasadit efektivní léčbu. Většinou se podávají léky ze skupiny anthelmintik (antiparazitárních léků). Ty jsou buď širokospektrá, nebo působí proti konkrétnímu parazitu ve vašem těle.

Většina z nich funguje tak, že usmrcují, inaktivují nebo paralyzují parazity v těle pacienta a tělo se jich poté postupně samo zbavuje. Nejdůležitější je však prevence – tedy žádné syrové maso, poctivé mytí rukou, mytí zeleniny a ovoce a vysoké standardy hygieny ve všech oblastech.

Fotografie: Pixabay, Getty Images

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]