Barva moči může být důležitým indikátorem zdraví. Každá barva má jiný význam

Na toaletu musíme chodit všichni, málokdo z nás ale věnuje větší pozornost tomu, jak naše moč vypadá. Je to jasné – vždyť jde o odpadní látku a nikomu se nechce sledovat její vzhled. Může to však být chyba – právě barva moči může o našem zdraví mnoho prozradit a včas nás upozornit na potíže, které bychom neměli ignorovat.

Častokrát se problém dá vyřešit velmi jednoduše, především tak, že zvýšíte příjem tekutin nebo se podíváte na vedlejší účinky některých léků, které berete, a budete mít jasno. Jindy může ale zápach nebo podivná barva značit daleko závažnější obtíže.

Kromě barvy moči se však vyplatí všímat si i jiných projevů. Pokud například moč hodně pění, může to znamenat výskyt bílkovin v moči, což je vždy varovný signál. Příčinou může být infekce močových cest, vysoký krevní tlak, ale i tak závažné obtíže jako je například nádorové onemocnění. Pokud moč také významně zapáchá, zamyslete se nad tím, zda jste v posledních hodinách nejedli česnek, chřest nebo jinou podobně aromatickou potravinu.

Bezbarvá tekutina

Jestliže má moč velmi podobnou barvu jako voda, může to ukazovat na převodnění organismu. Nadbytek vody v těle určitě není tak nebezpečný jako dehydratace, ale nadměrné množství vody může rozředit elektrolyty, což pak vede k chemické nerovnováze v krvi. Zkuste to tedy s pitím nepřehánět a dodržovat doporučené množství okolo dvou litrů denně.

Světle žlutá bez zápachu

Pokud je vaše moč právě taková, pak gratulujeme, vypadá to, že jste zdraví jako řípa. Jste také dostatečně hydratovaní a nevypadá to, že by vám něco chybělo.

Zakalená moč

Je světlá, ale jaksi zakalená. Taková moč může značit infekci močového měchýře. Zákal totiž pravděpodobně pochází z hlenu, tkání a bílkovin, které jsou poškozené a způsobují podivné zakalení. Pokud nemáte žádné jiné potíže, vyplatí se pár dní počkat, a pokud se situace nezlepší, raději navštívit lékaře a poradit se s ním.

Výrazně žlutá

Jestliže má vaše moč výrazně žlutou barvu, je nejspíš na místě zvýšit příjem tekutin. Moč je příliš koncentrovaná a tělu tedy evidentně schází tekutiny. Zaměřte se hlavně na pití čisté vody nebo ovocných čajů.

Fotografie: Freepik

Oranžová moč

Pokud máte oranžovou moč, je to příznak vážné dehydratace. Váš pitný režim je zcela nedostatečný a zahráváte si s poškozením ledvin – proto ihned začněte pořádně pít, ideálně čistou vodu.

Růžová moč

Jestliže jste v poslední době nejedli větší množství červené řepy, může to být způsobeno přítomností krve v moči. To je vážná věc, která by neměla projít bez povšimnutí. Dojděte si k lékaři, ať vyloučíte vážné příčiny.

Hnědá moč

Tmavá až hnědá moč rozhodně není ani trochu v pořádku. Bývá vyvolána onemocněním jater a ledvin. Rozhodně neotálejte a ihned vyhledejte lékaře, aby vás komplexně vyšetřil. Tento stav může snadno vést až k naprostému selhání ledvin.

Úvodní Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]