V pouhých 37 letech prožila noční můru s rakovinou prsu. Nyní promluvila o prvních příznacích

prsa
Fotografie: Freepik

Rakovina prsou je nebezpečné onemocnění, které může postihnout naprosto každou ženu. Jedna dáma promluvila o tom, kdy je na čase vyhledat lékaře.

Sedmatřicetiletá dáma, které byla na začátku letošního roku diagnostikována rakovina prsu, veřejně promluvila o své nemoci, aby varovala ženy, že tato konkrétní rakovina nemá jen jeden typický příznak – hmatatelnou bulku. Megan Liscombová si všimla viditelných lézí na prsou již více než před rokem a nejprve je přičítala věku. Později se však ukázalo, že jde o něco mnohem závažnějšího. Na tyto příznaky je nutné dávat si velký pozor, říká doktorka Faith Selchick.

Zvláštní příznaky na prsu

Megan Liscombová, která před několika týdny ukončila aktivní léčbu rakoviny prsu ve druhém stadiu, si všimla viditelných lézí na svých prsou již dávno. Nejprve je přičítala věku, ale pak se začala obávat, že je něco velmi špatně. Kromě toho také došlo ke změně tvaru jejích prsou – pravý prs začal být povislý, zatímco levý byl jako vždy vzpřímený. Žena si však zpočátku nedělala žádné starosti s tím, že to jednou pomine. Když si však po několika dnech sundala podprsenku, zjistila, že levé ňadro vypadá, jako by ho někdo přeložil napůl.

Bradavka se jí „propadla” dovnitř a nebyla vůbec vidět. Se znepokojením se proto rozhodla provést samovyšetření prsou a pozorně si obě prohlédla. Tentokrát si všimla, že se jí změnil i samotný obrys levého prsu. Místo toho, aby tvořil pěknou křivku, byl na vnější straně vypouklý jako mraky. Když žena zvedla ruce nahoru, byly na jejích prsou důlky, o kterých si byla jistá, že tam předtím nebyly. Tehdy se už napevno rozhodla navštívit svého praktického lékaře.

Děsivé odhalení

První lékař, ke kterému šla, ženu vyšetřil a řekl jí, že jí nic není. Druhý ji poslal na ultrazvuk prsou a mamografické vyšetření, které po ultrazvuku prokázalo, že něco není v pořádku. Záhy byla Megan poslána na biopsii – „a v tu chvíli jsem věděla, že je to vážné. Biopsie ukázala, že Megan trpí invazivním lobulárním karcinomem prsu ve druhém stadiu. Jedná se o druhou nejčastější rakovinu prsu, a to přesto, že postihuje pouze 5–15 % případů (přibližně ve 13 % případů se poté vyskytují ložiska i v druhém prsu).

rakovina
Fotografie: Freepik

Díky včasné návštěvě lékaře a zahájení léčby však Megan vyvázla téměř bez problémů. V dubnu letošního roku podstoupila dvojitou mastektomii a následnou radioterapii, přičemž dnes je její onemocnění na ústupu.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]