Ženy potřebují více spánku než muži

Výzkumy prokázaly, že ženy potřebují spát déle než muži, protože jejich mozková aktivita je mnohem složitější, než je tomu u mužů. Studie z anglické univerzity v Loughborough odhalila, že mozek ženy využívá více oblastí, což vede k větší potřebě spánku.

Proč by měly ženy spát déle?

Nicméně rozdíl není nějak markantní a jedná se o 20 minut. Jednou z hlavních funkcí spánku je umožnit mozku odpočinek. Čím víc mozku je využíváno během dne, tím je jeho potřeba zotavit se větší, a tím spíš člověk potřebuje dostatek spánku. Člověk, který má duševně náročnou práci, vyžadující spoustu uvažování a logických úsudků, bude potřebovat spánek o něco delší. Zvlášť ženy.

Mozek žen zpracovává informace až 5x rychleji

Ve studii z roku 2014 bylo testováno 949 lidí a výsledky odhalily, že muži jsou schopní soustředit se hluboce na jeden úkol, zatímco ženský mozek se dokáže soustředit současně na více úkolů. A nejen to – ženský mozek dokáže až 5x rychleji zpracovávat nabyté informace. Ovšem to, co se jeví, jako výhoda může být vykoupeno vysokou daní. Vědci tvrdí, že ženský mozek je mnohem citlivější na poškození a dříve se unaví. Mužský mozek se dokáže zotavit rychleji, což je velmi důležité pro každodenní fungování, proto zde hraje délka a kvalita spánku klíčovou roli.

Spánek = obnova

Klíčovým úkolem spánku je umožnit mozku, aby se mohl sám „opravit“ a obnovit, uvádí -spánkový expert Jim Horne ve své studii. Mozková aktivita tedy udává potřebu spánku. Při této studii bylo také zjištěno, že nedostatečný či špatný spánek má mnohem větší dopad na ženy, než muže. Nedostatek spánku může u žen způsobit psychologickou úzkost spojenou s pocity nepřátelství, nevraživým chováním a deprese. Tudíž není pravda, že pouze špatně vyspaný chlap je mrzout.

V hlubokém spánku se mozková kůra uvolňuje a není v takovém presu, jako když bdíme. Přechází tedy do obnovovacího módu. Čím více zaměstnáváme mozek během dne, tím více času bude potřebovat na regeneraci. Ženy si dokážou mnohem lépe uspořádat čas, jsou flexibilní a zvládnou řešit více úkolů naráz. Právě proto potřebují spát o něco déle – tvrdí profesor Horne.

Obrázek: pixabay.com