Jak usnout během 60 sekund: Unikátní metoda 4-7-8 téměř okamžitě zajistí ničím nerušený spánek

Fotografie: Depositphotos

Usínání po pracovním dni, kdy je vaše mysl přetížená, může být mnohdy velmi náročný úkol. Toto cvičení vám pomůže zabrat již během pouhých 60 sekund.

Usínání může být mnohdy velmi náročný úkol, a to zejména pokud jste měli náročný den v práci, během něhož jste museli používat svou hlavu k řešení různých úkolů. V takovém případě je totiž vaše mysl večer přetížená, a proto vám přes veškerou únavu může značně ztížit proces přechodu do spánkového režimu. Naštěstí však existuje jednoduché řešení, které vám s tímto problémem dokáže skvěle pomoci, a to již během pouhých 60 sekund, říká lékař Timothy J. Legg.

Problémy s usínáním

Určitě jste se již setkali se situací, kdy jste šli po vyčerpávajícím dni spát s myšlenkou, že zavřete oči a otevřete je až druhý den, ale jako zázrakem se vám navzdory nedostatku energie nedaří usnout. Čím více se však na samotné usínání snažíte soustředit, tím se situace zhorší, protože zaměstnáváte svou, už tak přetíženou mysl, a to nemluvě o tom, když se podíváte na budík a zjistíte, že uplynula hodina a vy jste stále vzhůru.

Ačkoli na tento problém bohužel doposud neexistuje žádný lék, můžete vyzkoušet jeden malý trik, který je poměrně účinný a vyžaduje pouze chvilkovou kontrolu dýchání. Ten byste však měli dělat pravidelně, a to každý den po probuzení a každý večer před spaním, protože v takovém případě účinně optimalizujete jeho účinek a vaše tělo bude vždy připravené. Jedná se o dechové cvičení „4-7-8“, které si v poslední době získává čím dál více obliby.

Dechové cvičení „4-7-8“

Kromě zkrácení doby, kterou potřebujete k přechodu do spánku, vám toto jednoduché dechové cvičení „4-7-8“ dokáže pomoci také během stresových situacích, záchvatů paniky nebo pokud potřebujete snížit krevní tlak. Neváhejte ho proto vyzkoušet – nic to nestojí a se vší pravděpodobností vám skvěle pomůže:

  • Nádech: Vše samozřejmě začíná inhalací. Nejprve si proto položte jazyk do uvolněné polohy tak, aby byl v kontaktu se střechou úst. Pak se pomalu začněte nadechovat nosem a v duchu počítejte do 4.
  • Zadržení dechu: Nyní zadržte dech, zůstaňte co nejvíce uvolnění a v duchu počítejte do 7. Vaše tělo nyní bude mít dostatek času, aby vstřebalo vdechnutý kyslík a dodalo energii všem orgánům. Tímto způsobem se navíc zvýší obsah kyslíku v krvi, díky čemuž se vaše tělo začne snáze uvolňovat.
  • Výdech: A nakonec začněte vydechovat ústy, přičemž v duchu počítejte do 8 – snažte se však vydechovat plynule a co nejjemněji. Pomalý výdech zajistí, že všechen již spotřebovaný vzduch bude zcela vypuštěn a vaše tělo získá další pocit úlevy.
Fotografie: Freepik

S trochou pravidelného cviku můžete tento trik používat naprosto kdekoliv, abyste se během několika sekund dostali do stavu relaxace a uvolnili svou mysl, což může být velmi užitečné zejména ve stresových situacích nebo při záchvatech paniky. Zpočátku by vám měly stačit 4 opakování ráno a 4 opakování večer. Po 2 měsících však zkuste provést 8 opakování, abyste jeho účinek posílili – čím více a čím pravidelněji budete tento cvik provádět, tím bude účinnější.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]