Přinášíme vám 10 tipů, jak navždy zůstat fit

Každý ví, že to, co člověka udržuje fit je soubor těchto činností: kvalitní spánek, vystříhat se stresu, pravidelné cvičení, pitný režim a zdravá strava. Ne každý to však dodržuje a opravdu mu na svém zdraví záleží. Pokud jde o cvičení, nebývá velký problém začít, ale problém je u cvičení vydržet.

Mnoho lidí totiž začne cvičit s vidinou hubnutí (což je i není dobře), ale jakmile nejsou výsledky brzy vidět, s cvičením je konec. Mnohem lepší je začít cvičit prostě proto, že si člověk dobře uvědomuje, jak velkou měrou ovlivňuje zdraví. Během cvičení je kladně ovlivněno na tisíce vašich genů, které se prostřednictvím cvičení a dalších zdraví prospěšných činností aktivují a mohou oddálit či zcela zvrátit mnoho onemocnění a zbrzdit stárnutí.

Pravidelný pohyb = elixír mládí

Patrně vám neuniklo, že většina lidí dožívajících se 90 i 100 let jsou aktivní a potvrzují tato slova, že cvičení je ve skutečnosti oním tolik hledaným elixírem mládí. Stáří nakonec neunikne nikdo, ale záleží na tom, jak podzim života člověk prožije. Jak se bude cítit.

Doporučováno je cvičit 150 minut mírné aktivity a 75 minut intenzívní aktivity každý týden. Mnoho žen dělá tu chybu, že se věnuje pouze aerobním činnostem, což samo o sobě toho příliš neřeší. Co se cvičení týče, je potřeba zapracovat na vybudování svalové hmoty. Přinášíme vám tipy, které vám pomohou zůstat navždy fit.

Jak zůstat fit

  1. Cvičení – střídejte mírnou a intenzivní aktivitu, posilujte, budujte svalovou hmotu. Nehledejte výmluvy, hledejte cesty. Cvičit se dá i doma.
  2. Kvalitní spánek – spánek je velmi důležitý, protože jeho nedostatek může spouštět v těle záněty a aktivuje se gen, který má za následek rychlé stárnutí. Ovšem pozor, protože naopak příliš dlouhý spánek rovněž škodí. A deficit, který máte během týdne nelze dohnat o víkendu. Klíčem je dopřát si 7 až 9 hodin spánku každou noc.
  3. Odpočinek – naučte se odpočívat. Doporučováno je, pokud je to možné, zdřímnout si po obědě na 20 minut. Není-li to možné, naučte se zkrátka vypínat a odpočívat.
  4. Omezte pobyt u TV – dvě hodiny před spaním nesledujte televizi, neseďte u počítače nebo s mobilem v ruce. Oprostěte se od veškeré moderní technologie. Můžete číst knížku (nedoporučuje se e-book), nýbrž klasická kniha. Je to kvůli očím, mozku a světlu, které tyto technologie vydávají.
  5. Jezte zdravě – konzumujte zdravé jídlo a střídmě. Vyhněte se cukrům, výrobkům z bílé mouky, smaženému jídlu apod. Zaměřte se dostatek konzumace zelených potravin.
  6. Choďte na procházky – každý den si dopřejte pobyt na čerstvém vzduchu a denním světle. Pokud nemůže jít na procházku, alespoň často větrejte. Procházka by však byla mnohem lepší.
  7. Neseďte – pokud máte sedavé zaměstnání a necvičíte, zkracujete si o 20 až 40% život. Každou hodinu až dvě vstaňte od stolu a udělejte několik cviků, protáhněte si tělo.
  8. Dodržujte pitný režim – hřešit na pitný režim se nevyplácí. Díky vody má člověk mnohem více energie. Deficit pouhého hrníčku vody sníží rapidně výkonnost. Nehledě na to, že se nemohou z těla odplavit škodliviny.
  9. Vystříhejte se stresu – paradox je, že od stresu pomáhá právě cvičení. Přesto mnoho lidí říká, že na cvičení nemá čas a vyhnout se stresu je nemožné. Sami se zavřeli do bludného kruhu.
  10. Dělejte, co vás baví – nemáte-li práci snů, pak dělejte alespoň v době volna něco, co vás činí šťastnými. Může to být malování, zpívání, fotografování, kreativní tvoření…

Obrázek: pixabay.com