Zdravé návyky, které pomohou překonat Vánoce bez kilogramů navíc

Vánoce bývají vždy zatěžkávací zkouškou i pro ty, kteří normálně dodržují pravidla zdravého životního stylu. Jsou zkrátka velké lákadlo, a to nejen z pohledu množství jídla, ale právě vánoční atmosféry, která nabádá k relaxaci, odpočinku, lenošení, sledování TV pořadů, posezení s rodinou a přáteli.

Je to období, kdy ubude pohybu a přibude jídla. Tudíž v tomto období máme vyšší kalorický příjem a nižší výdej. I mnohá fitness centra mají jen omezenou otevírací dobu, což ještě více nahrává k tomu, že si lidé řeknou, tak já to teď během svátků prostě kašlu. Však v lednu na to opět skočím, což je první zásadní chyba.

Přinášíme vám tipy, jak i Vánoce zvládnout bez větších obtíží. I vědecky je potvrzeno, že svého cíle dosáhnete tím, že budete dělat malé změny, nikoliv něco velkého. Stačí tedy pár drobných pravidel.

Příklady, jak se přimět o Vánocích cvičit a nepřejídat

Například si nechte sportovní obuv hned u dveří, aby vám připomněla, že jste ještě nebyli běhat či cvičit. Dalším osvědčeným trikem je umístění dezertů v lednici až za ovoce a zeleninu. To vám připomene, že lépe je sníst kousek ovoce nebo zeleniny, než se pustíte do sladkostí.

Před sušenky ve spíži umístěte láhev s vodou, která vám připomene pitný režim. Navíc pravidelné pití vody zaplní žaludek, a vy budete mít menší tendence mlsat nebo se přejídat. A pokud je tělocvična u vás zavřená, cvičit můžete i doma. Připravte si tričko a leginy hezky viditelně, aby vám ta kupička věcí připomínala, že je potřeba se i hýbat.

Velmi také pomáhá, když si třeba nakrémujete ruce nebo nalakujete nehty, abyste zamezili tomu, že budete neustále sahat na mísu s dobrotami. Nebudete si chtít ničit čerstvou manikůru nebo sahat na jídlo mastnýma rukama.

Další triky

Chuť na různá jídla má čas od času úplně každý. Snažte se jíst pravidelně a docílit toho, že nebudete mít hlad. Tím zamezíte tomu, že vás budou přepadat chutě.

Také pravidelně pijte vodu nebo vodu s citronem. Hlad je většinou převlečená žízeň. A voda zaplní váš žaludek. Vypijte sklenici vody, když vás přepadne chuť mlsat, když to nezabere, vypijte ještě jednu. Neříkáme, že si nemáte dát vůbec nic. Klidně si dejte, ale díky vaší sytosti a pitného režimu sníte těch kalorických dobrot mnohem méně.

Doporučení

I během Vánoc pravidelně sportujte. Skákejte přes švihadlo, případně skákacího panáka, běžte běhat, tancujte, plavejte, zajděte si na delší procházku, dělejte dřepy, kliky, sklapovačky. Cviků, které lze provádět i doma, aniž byste zdemolovali domácnost existuje velké množství.

Kalorické tabulky vám mohou velmi pomoci uhlídat váš kalorický příjem. Získáte tak kontrolu nad tím, kolik jste toho již snědli a kolik ještě můžete. Když překročíte doporučenou kalorickou hranici, běžte si jednoduše zasportovat a přebytek kalorií spálit.

I vy můžete mlsat, ale zdravě. Chroupat mrkev, jablíčko, dopřát si nějaké to fitness cukroví (ovesné sušenky, kuličky z červené řepy s hořkou čokoládou, kokosové cukroví), okurkové jednohubky, tvarohový nebo jogurtový dezert, koláč z ovesných vloček či pohankové mouky. A když si dáte občas i něco méně zdravého, nevadí. Netrestejte se za to. Jen to prostě nepřehánějte a zkuste si uhlídat příjem vs. výdej.