Když přílišná detoxikace tělu škodí: Může způsobit i trávicí potíže a kožní problémy

Fotografie: Depositphotos

Ačkoliv je detoxikace těla prospěšná, když to s ní přeženete, může mít na vaše tělo opačný účinek. Problém však můžete rozpoznat pomocí typických příznaků.

Detoxikace těla bývá zpravidla velmi prospěšná pro lidské zdraví, neboť pomáhá z těla odstraňovat nebezpečné nečistoty a těžké kovy. Pokud to s ní ovšem přeženete, může to mít na vaše zdraví opačné účinky – v extrémních případech totiž může dojít ke zvýšené poréznosti střevních stěn, což následně vede k úniku toxinů a nestrávené potravy do krevního oběhu. Problém však můžete rozpoznat pomocí typických příznaků, říká doktorka Marie Lorraine Johnson.

Zažívací potíže

Pokud dojde vlivem nadměrné detoxikace k poškození střev, bude to mít vliv na váš celkový trávicí trakt. V takovém případě může docházet k rozvoji zánětlivých onemocnění, jako je například ulcerózní kolitida, potravinovým alergiím nebo také přecitlivělostem. Stejně tak se mohou objevit nepříjemné příznaky, včetně nadýmání, žaludečních křečí a nevolnosti.

Klouby

Ztuhlost, bolesti a potíže s pohybem mohou být také důsledkem nadměrné detoxikace těla, a to zejména pokud se nezdá, že by souvisely s nějakým zraněním, námahou nebo náhlým pohybem. Pokud se tedy v poslední době cítíte bez energie, pravděpodobně byste měli ubrat a raději se zaměřit na přísun správných živin.

Kožní problémy a deprese

Během přílišné detoxikace tělo nemusí být schopno vypořádat se s mírou uvolněných toxinů a nečistot. To může následně vést k tomu, že škodlivé složky začnou unikat skrze kůži a způsobovat nepříjemná kožní onemocnění, jako jsou ekzémy, lupénka, růžovka nebo také akné. Stejně tak byste měli zpozornět v případě, pokud vás neustále přepadají úzkosti, deprese a přílišná únava.

psoriáza
Fotografie: Freepik

Zánět vedlejších nosních dutin

Opakovaná nachlazení a infekce dutin mohou být další známkou toho, že trpíte mírným poškozením střev a dalších orgánů v důsledku nadměrné detoxikace, která oslabuje váš imunitní systém. Pokud tedy rýma přichází často a nic vám s ní nepomáhá, pravděpodobně je problém právě zde.

Pomozte si změnou stravovacích návyků

Abyste se problémů zbavili co nejdříve, měli byste začít jíst správné potraviny a nastavit si vhodný stravovací režim, který jste měli před detoxikací – obzvláště účinně vám dokáže pomoci vývar z kostí, kokos nebo také kvašená zelenina. Důležité je také snažit se lépe zvládat stres, který může problémy ještě více zhoršit (vyzkoušet můžete meditační techniky nebo jógu). Užitečné mohou být také doplňky stravy.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]