Tipy na prožití úžasných Velikonoc bez přibírání

Většina svátků je spojená s jídlem. Platí to nejen o Vánocích, ale i Velikonocích. I v tomto období se pečou buchty, zákusky, cukroví, připravují se různá občerstvení a nalévá se alkohol. I když si předem dáváme předsevzetí, nebývá snadné ho dodržet. Přinášíme vám 5 tipů, jak si pochutnat, užít Velikonoce a přitom nepřibrat.

Dopřejte si před Velikonocemi půst

Ještě než přijdou Velikonoce, dopřejte si krátkodobý půst. Stačí dva až tři dny. Záleží jen na vás, zda budete pouze pít tekutiny anebo se zkrátka budete postit pouze od některých druhů jídel. Než najedete na půst, dopřejte si den předem odlehčenou stravu. Pokud nevydržíte dva dny pouze o tekutinách, pak zkuste smoothie nebo jablkovou dvoudenní kúru, kdy v podstatě pijete dostatek tekutin a jíte pouze jablka.

Jablkový den můžete držet i pravidelně – třeba jablkové pondělí. Vždy jeden den v týdnu budete jíst pouze jablka. Díky tomu si odpočine trávení (jablka nejsou na trávení tak složitá, jako třeba steak), zásobíte se vlákninou a pročistíte střeva. Při půstu každé ráno vypijte sklenici teplé vody s trochou citronu a lžičkou lněných semínek. Udělejte pár krouživých pohybů a dřepů – pomůže to rozpohybovat střeva.

Žádný tvrdý alkohol

K Velikonocům se bohužel váže i alkohol. Ke koledě se nezřídka podává i panák tvrdého alkoholu, někdy je těch panáků i více. Takto hrdlem prolijete docela velké množství kalorií. Není samozřejmě nutné být o Velikonocích úplně na suchu, ale mnohem lepší volbou je sklenice suchého vína než destiláty či sladké likéry. Rovněž pamatujte na rozumné množství. Ženy 2 skleničky vína za den, muži 3 až 4, podle tělesné konstituce.

Zdravé hodování

O Velikonocích se dá stejně jako o Vánocích přistupovat k vaření a pečení zdravě. Místo klasického cukru můžete do těsta rozmixovat banány, sušené datle, sladit medem, přidat skořici, která má přirozeně nasládlou chuť. Hledejte tedy zdravější a méně kaloričtější alternativy při přípravě občerstvení.

Procházka

Nikdo neříká, že si máte jít zaběhat deset kilometrů nebo cvičit do roztrhání těla. Bohatě vystačí, když si dopřejete s rodinou či přáteli zdravotní procházku. Pokud víte, že jste tento den jedli krapet více než obvykle, vyvažte to pohybem. Procházka je v tomto čase ideální. Po skončení Velikonoc si opět naplánujte jablkový den, pro odlehčení. Jablkový den provádějte vždy jeden den v týdnu.

Pitný režim

Zapomínat na pitný režim by se mohlo vymstít. Jakmile chybí tělu dostatek tekutin, projeví se to různými chutěmi a potřebou jíst. Když vypijete 30 minut před každým jídlem sklenici teplé/vlažné vody, nebudete mít tak velkou potřebu jíst nebo mlsat.

Obrázky: pixabay.com


Řekněte ostatním, co si myslíte