Zdravé nápoje namísto kávy, které vám pomohou snížit stres

Patříte k těm lidem, co sahají po šálku kávy vždy, když se cítí ve stresu, abyste docíliti duševní a fyzické pohody? Všichni víme, že kofein je stimulant, proto se není čemu divit, že se k němu uchyluje o pomoc spousta lidí.

Jenže obrátit se o pomoc zrovna na kávu, není vůbec dobrý nápad. Pokud se cítíte ve stresu a dáte si kafe, můžete pocítit bušení srdce, bolest hlavy, návaly, zvýšený krevní tlak, třes rukou, úzkost a zažívací potíže. Zvlášť, jste-li citliví na kofein.

Naštěstí existuje několik alternativ kávy, které mohou skutečně pomoci minimalizovat stres, aniž byste čelili některým z výše uvedených problémů. Které to jsou vám prozradíme právě v dnešním článku.

Zelený čaj

I když je pravda, že zelený čaj rovněž obsahuje kofein, jedná se o jiné složení i množství kofeinu. Mimo to zelený čaj obsahuje látky, které působí uklidňujícím způsobem, tudíž mnohem lépe uděláte, když si namísto šálku kávy uvaříte šálek zeleného čaje. Volit můžete mezi klasickým zeleným čajem nebo čajem matcha.

Čaj matcha (mačča) i zelený čaj pocházejí ze stejného zdroje – rostliny camellia sinensis. Rozdíl však spočívá v tom, že čaj matcha je vyroben z dužiny nejmladších lístků, které se rozdrtí na jemný prášek. Čaj matcha má bohatší chuť a více živin, tedy i zdravotních výhod.

Černý čaj

Máte rádi kávu hlavně kvůli její tmavé barvě a hořké chuti? Pak je dobré uvařit si šálek černého čaje. Čím déle necháte čaj louhovat, tím tmavší a výraznější chuť získáte. I tento čaj obsahuje kofein (méně než čaj zelený) a množství kofeinu závisí na způsobu přípravy.

Jeden šálek černého čaje obsahuje cca 40 mg kofeinu/teinu). Šálek kávy obsahuje kofeinu dvojnásobné množství. Kofein se v černém čaji vyskytuje ve volné podobě – nikoliv vázané, jako je tomu u kávy. Kofein v čaji působí na lidský organismus mnohem šetrněji/jemněji a dlouhodoběji. Nezpůsobuje bušení srdce a jiné uvedené příznaky.

Další vhodné alternativy

  • Mátový čaj – má relaxační vlastnosti

  • Heřmánkový čaj – dokáže uklidnit, pomáhá s lepším spánkem

  • Meduňkový čaj – snižuje krevní tlak, má zklidňující vlastnosti

  • Levandulový čaj – používá se i v aromaterapii, má sedativní účinky

Fotografie: Pixabay