30denní abstinence od alkoholu prospěje celému tělu. Ocení ji srdce, játra i mozek

Fotografie: Speifensender / Public domain

Alkohol je od nepaměti nedílnou součástí lidstva a společenských akcí. Pokud si však od něj dáte na nějakou dobu pauzu, výrazně tím podpoříte své zdraví.

Již 30denní přestávka v pití alkoholu vám může poskytnout několik zdravotních výhod, a to včetně regenerace jater a trávicího systému, snížení rizika vzniku srdečních onemocnění a také zvýšení výkonu mozkových buněk. Mimo jiné omezením nápojů s jeho obsahem také výrazně snížíte příjem kalorií, což se dle lékařky Cathy Cassata projeví na vaší váze a kvalitě spánku.

Regenerace jater

Většina lidí, kteří pijí alkohol v nadměrné míře, může trpět určitým poškozením jater. Týká se to zejména těch, již si dopřejí více než dva drinky denně, což je velmi snadný způsob, jak zvýšit riziko ztukovatění tohoto důležitého orgánu. Pokud ho však pít přestanete, játra se začnou postupně obnovovat a velmi brzy budou fungovat mnohem lépe než dřív. Výrazně tím také snížíte riziko vzniku trávicích potíží a dalších nepříjemných problémů.

Nižší riziko srdečních onemocnění

Nadměrná konzumace alkoholu může vést k poškození cév, což výrazně zvyšuje riziko vzniku srdečních onemocnění, jako je například infarkt myokardu nebo vysoký krevní tlak. Rovněž dochází k neustálému zvyšování hladiny cholesterolu v krvi, což je další nebezpečný faktor, jenž může ohrozit vaše zdraví. Jak proto uvádí lékařka Carol DerSarkissian, nápojům s obsahem alkoholu by se měli vyhýbat obzvláště ti, kteří jsou k těmto nemocem náchylnější.

Onemocnění ledvin může vzniknout kvůli zlozvykům. Patří mezi ně i nedostatek tekutin a pohybu

Snadnější hubnutí

Pokud je alkoholu příliš, může vést k nekontrolovatelnému přibírání na váze a zvýšenému riziku rozvoje obezity a nadváhy. Jakmile ho proto přestanete pít, může pro vás být mnohem snazší zhubnout a udržet si dobrou postavu. Je také dobré brát na vědomí, že různé nápoje obsahují různé množství kalorií. Například takové točené pivo dokáže často předčit i menší oběd nebo kvalitní svačinu (co se výživových hodnot týče).

hubnutí, pas, postava
Fotografie: Freepik

Vyšší výkon mozku

Alkohol má také velmi vážný dopad na lidský mozek a může vést ke snížení aktivity mozkových buněk. To se následně podepíše zejména na paměti jedince a dalších aspektech, jako je například koncentrace nebo schopnost zdravě uvažovat. Jeho vyřazení z jídelníčku tak může mít velký prospěch pro psychiku jedince, a dokonce zlepšit váš spánek. Na webu ZdravéStravování jsme také psali o tom, jak váš mozek podpoří konzumace skořice.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]