Ani stopy po zápachu z podpaží: S přírodním deodorantem člověk vyjde správným směrem

Fotografie: Depositphotos

Nepříjemný zápach z podpaží či nohou vám dokáže pokazit den a pohled na sebe samotné. Tyto tipy vám pomohou problému předcházet a navždy se ho zbavit.

Nepříjemný zápach z podpaží či nohou je problém, se kterým v životě alespoň jednou setkal pravděpodobně každý. Abyste se ho však zbavili jednou provždy, nemusíte si kupovat drahé deodoranty, jež mimo jiné mohou tento odpudivý příznak ještě zhoršit. Skvěle vám postačí dodržovat tyto užitečné tipy, které vás nepřijdou na téměř žádné peníze a pomohou vám se problému nejen zbavit, ale také zabránit jeho opětovnému výskytu. Jakmile si je jednou osvojíte, ostudný zápach vás již nikdy trápit nebude, říká doktorka Debra Rose Wilson.

Správný deodorant

Ačkoliv by vás deodoranty měly před nepříjemným tělesným zápachem chránit, často dochází k jejich selhání. Je proto důležité, abyste vždy vyhledali správný prostředek, a to nejlépe založený pouze na přírodních ingrediencí, který nezamezí průchod potu z pokožky ven. Ten pravý poznáte tak, že obsahuje jedlou sodu nebo olej z čajovníku, což jsou složky, které účinné potlačují zápach, přičemž pokožku nedráždí – je ovšem důležité zmínit, že někteří lidé mohou být alergičtí na tyto prostředky, a proto je vhodné je na sobě nejprve otestovat.

Domácí deodorant

Pokud nemůžete najít deodorant, který by vám vyhovoval, můžete si vyrobit svůj vlastní, a to na bázi pouze přírodních ingrediencí. Existuje spousta různých receptů, jež můžete najít na internetu – dejte si však pozor, protože někteří lidé jsou náchylnější k podráždění pokožky, a proto jim nemusí vyhovovat například jedlá soda.

Mějte také na paměti, že jestliže je váš roztok příliš mastný, mohou vám na oblečení zůstat olejové skvrny. Doporučuje se proto používat směs jablečného octa a vody, což je kombinace, která pomáhá zcela přirozeně ničit bakterie, jež způsobují tělesný zápach.

Problémem může být obuv

Pokud vám zapáchají nohy a často dochází k jejich pocení, problém může být především v obuvi, kterou nosíte – v případě, že jsou boty zatuchlé a nepropouští dovnitř dostatek vzduchu, problému se jen tak nezbavíte. Je proto vhodné nosit vždy kvalitní boty a ty každý den postřikovat izopropylalkoholem. Ten stačí přelít do lahvičky s rozprašovačem a máte hotovo. Dejte si však pozor, neboť alkohol vysušuje pokožku a může způsobit podráždění. Vždy se proto ujistěte, že ho stříkáte pouze na boty, nikoliv na kůži.

Pravidelná hygiena

Pravidelná hygiena, zejména mytí ve sprše, je velmi důležitá. Pokud jste k tělesnému zápachu náchylní více, můžete se mít častěji, zejména v inkriminovaných oblastech. Stejně tak byste se měli dvakrát rozmyslet, než si znovu obléknete tričko – ne všechno oblečení je třeba prát po každém nošení, ale pokud máte tendenci se hodně potit, možná budete muset prát prádlo častěji. Je také vhodné volit studenější vodu při sprchování, protože ta pomáhá obnovovat zdraví pokožky a udržovat ji bez zápachu.

Fotografie: Showerhead / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Noste vhodné oblečení

Na materiálu oblečení, které nosíte, opravdu hodně záleží. Například tkaniny, jako je polyester a spandex, jsou rájem pro bakterie, a proto není vhodné s nimi chodit například do posilovny nebo běhat do přírody. Raději vždy volte přírodní vlákna, jako je bavlna, len nebo vlna. Ty jsou mnohem šetrnější k pokožce a snižují riziko tělesného zápachu.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]