Někteří lidé se stravují podle své krevní skupiny. Obecně zdravý životní styl je však lepší volbou

Fotografie: Bibeyjj / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Dieta z roku 1996, která rozděluje lidi podle krevních skupin, nemusí být tak účinná, jak mnozí předpokládají. Zásadní faktory se nachází úplně jinde.

Dieta podle krevní skupiny nemusí být zas tak účinná, jak si mnozí myslí – nepodporují ji téměř žádné vědecké poznatky. Přesto si však tento druh stravování získává v poslední době čím dál větší oblibu po celém internetu. Je proto důležité mít povědomí o tom, jaké jsou jeho skutečné účinky na zdraví, říká doktor Dan Gray.

Dieta podle krevní skupiny

Tato dieta se řídí podle krevních skupin lidí, o nichž tvrdí, že dokážou určit, které potraviny budou nejlépe fungovat s vnitřní chemií daného jedince. Například lidem s krevní skupinou 0 prý nejlépe vyhovuje převážně rostlinná strava s obsahem libového masa – naopak by se však měli vyhýbat pšenici a mléčným výrobkům. Lidé s krevní skupinou A by zase měli jíst více sacharidů a vyhýbat se masu a lidé s krevní skupinou A nebo AB by měli dát na vyváženou pestrou stravu.

Tato dieta však postrádá dostatek důkazů o své účinnosti. Pokud je dieta pro určitou krevní skupinu zároveň stravou plnohodnotnou, tedy obsahuje dostatek rostlinných a libových bílkovin i zdravých tuků a neobsahuje bílé obiloviny a cukr, pak ji rozhodně dodržujte. Pokud však tato dieta vyžaduje, abyste nějaké potraviny vyřadili nebo si kupovali speciální doplňky stravy, z hlediska udržitelnosti není tím nejlepším přístupem.

Skutečně záleží na krvi?

I když neexistuje dostatek vědeckých důkazů, které by potvrzovaly účinnost diety podle krevních skupin, stále existuje spousta názorů podporující vztah typu krve a celkového zdraví jedince. Existuje souvislost mezi určitými krevními skupinami a rizikem vzniku cukrovky 2. typu a srdečního infarktu. Stále je však zapotřebí dodat, že neexistuje dostatek důkazů, které by její účinnost dokázaly kompletně potvrdit.

Vsaďte raději na zdravý životní styl

Většina dietologů také upozorňuje, že dieta podle krevních skupin obsahuje mnoho ovoce, zeleniny a libového masa, což jsou ve skutečnosti potraviny prospěšné pro celkové zdraví člověk. Tyto potraviny by však nikdy neměly chybět ve vašem jídelníčku a typ vaší krve by o jejich příjmu nikdy neměl rozhodovat. Mnohem lépe proto uděláte, když si nastolíte druh stravování na míru (například s pomocí odborníka) a poté začnete dodržovat zásady zdravého životního stylu. Právě tyto změny vám pomohou získat co nejlepší postavu.

krevní skupina
Fotografie: Pexels

Je také důležité dodat, že mnoho potravin zahrnutých do diety podle krevních skupin je součástí i středomořské diety – lepší je však, abyste ji dodržovali jako kompletní středomořskou dietu, nikoliv součást diety podle krevní skupiny. Hledejte to, co je prospěšné pro lidské zdraví, a to bez ohledu na vaši krevní skupinu nebo strukturu kostí. Všichni jsme jeden živočišný druh, lidé jsou stejný druh, a proto by naše strava neměla záviset na typu krve.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]