Nastartují metabolismus a podpoří hubnutí: Okurky v jídelníčku jsou zdrojem potřebných živin

Fotografie: Faldrian / Creative Commons / Attribution 3.0

Okurky jsou velmi zdravá zelenina, která nabízí nespočet zdravotních přínosů pro lidské zdraví. Stačí je zařadit do svého jídelníčku a brzy pocítíte příznivé změny.

Okurka je výživná zelenina s vysokým obsahem vody a její konzumace pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi, zabraňovat zácpě a také podporuje hubnutí – a pokud chcete maximalizovat její přínosy, snažte se ji konzumovat i se slupkou. Ta je známá pro svůj vysoký obsah prospěšných živin a také určitých rostlinných sloučenin a antioxidantů, které pomáhají léčit mnoho onemocnění, a dokonce jim i předcházet, říká doktorka Rachael Ajmera.

Obsahuje antioxidanty

Antioxidanty jsou molekuly, které blokují oxidaci, chemickou reakci, při níž vznikají vysoce reaktivní atomy s nespárovanými elektrony známé jako volné radikály. Jejich hromadění může vést k několika typům chronických onemocnění, včetně rakoviny a srdečních, plicních a autoimunitních onemocnění.

Podporuje hydrataci

Voda je pro fungování lidského těla klíčová a hraje řadu důležitých rolí – podílí se například na procesech, jako je regulace teploty a transport odpadních produktů a živin. Správná hydratace může ve skutečnosti ovlivnit vše, a to od fyzické výkonnosti až po rychlost metabolismu.

Pomáhá při hubnutí

Okurky jsou spojovány s efektivnějším hubnutím, a to hned několika různými způsoby. Především mají nízký obsah kalorií a jsou tvořeny z 97 % vodou, což znamená, že jich můžete jíst hodně, aniž byste se obávali vysokého příjmu kalorií. Kromě toho jejich pravidelná konzumace podporuje očistu těla a pomáhá nastartovat metabolismus.

Hubnutí díky indické kuchyni: Zdravé tuky, bílkoviny a koření podpoří shazování nadbytečných kil

detoxikace hubnutí
Fotografie: Freepik

Snižuje hladinu cukru v krvi

Okurky mohou pomáhat snižovat hladinu cukru v krvi a předcházet některým komplikacím cukrovky. To především díky obsahu účinných sloučenin, které podporují správnou tvorbu inzulínu a následně jeho práci. Stejně tak je tato zelenina schopná snižovat oxidační stres, čímž dodává tělu prevenci před tímto a mnoha podobnými nemocemi.

Podporují pravidelnost stolice

Konzumace okurek podporuje pravidelné vyprazdňování stolice, neboť chrání tělo před dehydratací, která je hlavním rizikovým faktorem zácpy. Jak již navíc bylo zmíněno, mají také vysoký obsah vody, jenž je nezbytná pro zlepšení konzistence stolice a pomáhá udržovat její pravidelnost. Za zmínku stojí také obsah vlákniny, která pomáhá regulovat pohyb střev.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]