Lněná semínka jsou doplňkem stravy, který posiluje lidské zdraví

Fotografie: Freepik

Konzumujete rádi a často lněná semínka? Je to dobře. Pokud ne, doporučujeme vám s tím začít. Z několika důvodů. Nemoci a zdravotní nepříjemnosti se kolem nás vyskytují dnes a denně. Někteří lidé přichází do kontaktu s nemocemi častěji a někteří méně. V každém případě je potřeba se proti nemocem umět bránit a bojovat proti nim.

Na spoustu nemocí, chorob, infekcí a jiné už existují léky, které účinně zabírají. Některé ovšem obsahují velké množství chemických látek, na které si člověk může vytvořit návyk, jenž může následně přerůst až v závislost. Mnohem lepší je proto zkoušet léky přírodní, takové, které mají přirozenou moc přírody. Na každou nemoc je pak určený jiný přírodní lék, my se dnes podíváme, k čemu všemu je dobré použít lněná semínka.

Lněná semínka jsou super potravina

Lněná semínka netřeba představovat, neboť každý je určitě dobře zná. Někteří ovšem dodnes netuší, jakou moc tato semínka mají. Vlastnosti lněných semen vás tak možná překvapí a dozvíte se spoustu nových a zajímavých skutečností.

Především je nutné uvést, že lněná semínka mají vysokou nutriční hodnotu a pro náš organismus mají celou řadu pozitivních výhod. Jsou velmi bohaté na omega-3 mastné kyseliny, vlákninu a bílkoviny. Obecně platí, že semínka celkově jsou velmi bohatá na živiny a látky potřebné pro naše tělo, nicméně lněná semínka patří k nejlepším z nich. Pokud je tedy ještě pravidelně nejíte, měli byste uvažovat o jejich zařazení do jídelníčku.

Pozor na černá semínka

Existují dva typy lněných semínek. Jedny jsou hnědé a druhé zlaté. Mohou být také bílé nebo zelené, ale ty jsou ještě před zráním. Pokud jsou černé, pak to znamená, že už jsou přezrálé, a proto by se neměly užívat. V každém případě jsou lněná semínka bohatým zdrojem prospěšných tuků, obsahují alfa-linoleovou kyselinu, která je důležitá pro správnou funkci buněk. Obsahují také lignany, což jsou antioxidanty, které nenajdete v takovém množství nikde jinde než ve lněných semínkách.

Přírodní kartáč střev

Lněná semínka mají také spoustu vlákniny, která je pro naše tělo důležitá. Vláknina působí jako takový přírodní kartáč na naše střeva, což se vyplatí zejména v době zácpy nebo střevních potíží. Kromě mastných kyselin, vlákniny a lignanů, obsahují lněná semínka také bílkoviny, vitamin B1 a B6, mangan, hořčík, fosfor, selen, železo, draslík, měď a zinek. Tedy všechno, co naše tělo potřebuje. Nyní se podíváme na zdravotní komplikace a nemoci, na které lněná semínka pomáhají.

Hezčí vlasy a méně cholesterolu

Díky vysokému obsahu vlákniny a málo kalorií, jsou lněná semínka vhodná při boji se zácpou. Pomáhají také normalizovat hladinu cukru v krvi. Dvě lžíce lněných semínek denně můžete přispět ke snížení hladiny cholesterolu. Chcete-li si vylepšit stav vašich vlasů nebo pokožky, určitě jezte lněná semínka každý den.

Hubenější a mladší

Antioxidační síla lignanů podporuje dobré zdraví našich buněk. Pomáhá zabraňovat stárnutí buněk a podporuje růst probiotik a udržuje normální hormonální rovnováhu. Vzhledem k tomu, že jsou bohatá na živiny, pomáhají s hubnutím. Mají také tendenci zlepšit funkci trávicího systému a pomáhají předcházet rakovině. Ženám mohou být prospěšné v době menopauzy, neboť jsou přírodní alternativou k hormonální substituční terapii.

Fotografie: Pixabay, Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]