Zdravotní problémy s ledvinami patří mezi ty nejzávažnější. Seznamte se s možnostmi, jak podpořit jejich zdraví

Fotografie: Freepik

Jemný písek a malé ledvinové kameny jsou důvodem k velkému znepokojení. Ledvinové kameny totiž nemocným způsobují velmi silnou bolest a následné problémy s ledvinami. Těchto problémů se ale můžete zbavit i bez léků a lékařů.

Ledvinové kameny a jemné kamínky v ledvinách jsou důsledkem špatného životního stylu a nevhodného jídelníčku. O ledvinách a jejich důležité funkci často vůbec nevíme právě do doby, než se ozve nějaký problém. Tyto problémy je určitě důležité řešit zavčasu, jelikož z drobného ledvinového písku se mohou brzy zhmotnit větší ledvinové kameny. Ty už se musí řešit dost obtížně.

Mezi ty nejúčinnější pomocníky proti ledvinovému písku patří:

  • změna stravy
  • nejméně dva litry tekutin denně
  • méně cukru, více pohybu
  • bylinné infuze
  • Fotografie: Freepik

Změna stravy a dostatečný pitný režim

Ledvinové kameny se tvoří tehdy, když se v moči zdržuje více složek vápenaté soli spolu s kyselinou močovou. Obě tyto složky vznikají při špatné životosprávě. Tvorbě písku také napomáhá nadbytek oxalátu ve stravě, který najdete zejména v masu. Proto se doporučuje konzumovat maso maximálně třikrát týdně.

Pokud je vaše moc nadprůměrně hustá, pak je větší pravděpodobnost, že se v ní začnou usazovat malé prvky, ze kterých brzy vznikne ledvinový písek. Pomoc je jednoduchá a to navýšení tekutin a zředění moči. Jestliže je to tedy možné, snažte se o navýšení příjmu tekutin až na tři litry denně, rozhodně to vašemu zdraví nijak neuškodí.

Fotografie: Pixabay

 

Pokud vypijete tři litry za den, pak vyloučíte močí přibližně dva litry. Pro ty, kteří jsou náchylní na tvorbu ledvinových kamenů, se doporučuje vypít alespoň sklenici vody před spaním. Při spánku má totiž moc tendenci zhoustnout.

Pomůže také omezení cukru a více pohybu

Nadbytečná konzumace dávky cukru přispívá k obezitě, to je známá věc. A právě obezita je prvním krokem k tvorbě ledvinových kamenů. Při obezitě se totiž mění Ph v moči a má mnohem méně kyselost, což podporuje tvorbu písku či kamenů. Proto se doporučuje snížit konzumaci cukru a také konzumaci průmyslově zpracovaných potravin, které obsahují cukru nadbytek. Pravidelný pohyb také pomáhá pro prevenci proti ledvinovým kamenům. Vědci dokázali, že zvýšení fyzické aktivity o 3 hodiny týdně snižuje riziko tvorby ledvinových kamenů až o třetinu.