Vyvarujte se letos na podzim nepříjemného zánětu vedlejších nosních dutin

Podzimní měsíce jsou klasickým obdobím roku, kdy lidé trpí na nejrůznější nachlazení a další nemoci. Jedním z nejčastějších je i tak zvaná sinus infekce neboli zánět vedlejších nosních dutin. Jeho typickými příznaky jsou zejména neustále ucpaný nos, rýma a bolesti hlavy.

Někdy se může dostavit i kašel, horečka či bolest v krku. My se dnes podíváme na to, jak se tomuto nepříjemnému onemocnění pokud možno vyhnout i co dělat v případě, že se vám to nepodaří a zánět se u vás přesto rozvine.

Prevence před vznikem sinus infekce

Zánět vedlejších nosních dutin je infekčním onemocněním vedlejších dutin dýchacích cest. Proto je vhodné jako prevence posílit imunitní systém, a to jednak prostřednictvím pestré a zdravé stravy bohaté na nejrůznější vitamíny, minerály a další prospěšné látky, a dále prostřednictvím zdravého životního stylu, tedy dostatku pohybu, ale také kvalitního odpočinku. K dále doporučovaným činnostem patří také mírné otužování a s ním související nepřetápění místností, ve kterých pobýváte, a oblékání se přiměřeně ročnímu období, tedy ani příliš, ani málo.

Vyvarovat byste se měli naopak nadměrné konzumaci živočišných tuků a rafinovaných cukrů, které mají na náš imunitní systém negativní vliv, kouření a přílišné konzumaci alkoholu a kávy.

Fotografie: Pixabay

Neméně důležité je také osvojit si správnou techniku smrkání a kýchání. Pokud jde o smrkání, udržujte nos vždy čistý, při sebemenší známce ucpání se pokuste ihned vysmrkat a to tak, že vždy smrkáte jen jednou dírkou. Tím se zabrání přenosu bakterií do dutin obličeje zvýšeným tlakem, který při smrkání oběma dírkami vzniká.

Pokud jde o kýchání, používejte vždy papírový kapesník, kterým si při kýchání či kašli zakryjete ústa a následně ho vyhodíte. Ochráníte tím nejen své blízké, které byste mohli nakazit, ale také sebe, neboť kapénky infekce by mohly snadno ulpět například na vašem oděvu.

Speciální nápoj na posílení imunity

Ať již vás zánět vedlejších nosních dutin trápí nebo chcete jeho vzniku zabránit, vyplatí se do svého jídelníčku pravidelně každý den zařadit sklenici velmi zdravého nápoje, který má na imunitní systém díky svému jedinečnému složení skvělé účinky.

Tento nápoj jednoduše připravíte ze sto mililitrů vody, čerstvě vymačkané šťávy ze dvou pomerančů, jedné mrkve, jednoho oloupaného jablka a kousku zázvoru. Stačí veškeré ingredience vložit do mixéru a důkladně rozmixovat.

Fotografie: Pixabay

Výplach solným roztokem a inhalace nad párou

V případě, že již zánětem vedlejších nosních dutin trpíte, je účinným pomocníkem sůl a jedlá soda. Stačí ve sklenici vody pokojové teploty rozpustit lžičku soli a trošku jedlé sody a tento roztok pak používat k výplachům nosních dírek. Zbavíte se tak hlenu a odstraníte z postižených míst bakterie a další choroboplodné zárodky.

Zároveň se vám zvlhčí sliznice, díky čemuž se vám bude mnohem lépe dýchat. Skvělá je rovněž inhalace nad párou, kterou je vhodné aplikovat hned při prvních příznacích nemoci.

Úvodní Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]