Nedostatek vitaminu B12 poznáte podle několika základních projevů

Fotografie: Freepik

Pokud vašemu tělu něco chybí, dokáže to dát vědět. Na vás je dané signály jenom správně přečíst. My se podíváme na ty, které souvisí s nedostatkem vitamínu B12. Podle statistik totiž tento vitamín chybí současné populaci stále více a tělo si ho žádá. Mnoho lidí však nepozná, jak přesně. My se na hlavní projevy podíváme společně.

Vlasy a nehty

Máte velmi křehké nehty a nezdravě vypadající vlasy, které se vám lámou? Pokud ano, není to nutně příznak choroby nebo nedostatečné péče, ale vše může jasně směřovat k tomu, že vám chybí vitamín B12. Doplňte ho a vše bude v pořádku.

Svalstvo

Cítíte ochablé svaly, které vás také dlouhodobě bolí? A pohyb je vám spíše nepříjemný? Pokud ano, opět to může ukazovat jenom na to, že vám v jídle chybí vitamín B12. Doplňte ho a uvidíte, že se stavy zlepší.

Dýchavičnost

Rozhodně není nic příjemná a může způsobovat řadu problémů. Pokud se dýchavičnost objeví, je třeba postupně zjistit, proč. Není to jenom aktuálně řádící koronavirus. Může to být také alergie, stejně jako může být problémem i to, že tělo nemá vitamín B12. Vlivem toho se do tkání dostává málo kyslíku a u vás se objevují časté problémy s dýcháním.

Zrak

Nejenom dýchání, ale i problémy se zrakem mohou naznačovat, že vám tento vitamín chybí. Dochází k lehkému poškození zrakovému nervu, vlivem čehož začínáte vidět hůře, než když předtím. Řešením není návštěva optika, ale naopak doplnění tohoto vitamínu.

Únava

Pokud jste unavení po sportovní činnosti, je to něco zcela běžného. Když se ale únava dostaví doslova z ničeho nic, je dobré být na pozoru. Může to značit, že s vaším tělem není něco v pořádku a jednou z příčin je nedostatek tohoto vitamínu.

Bledá kůže

Obvykle se o ní mluví v souvislosti s nedostatkem železa. Pokud ho doplníte a problém stále přetrvává, zkuste se zaměřit ještě na jednu látku, kterou je vitamín B12. Díky tomu zajistíte vyšší odolnost červených krvinek. Tem se vrátí zdraví a vaší kůži správná barva.

Mravenčení

Pociťujete v končetinách mravenčení? I tady může být důvodů opravdu celá řada. A to, že vám chybí vitamín B12 je jednou z nich. Doplňte ho a sledujte vývoj. Pokud by mravenčení nepřestalo, raději zajděte za lékařem.

Paměť

Že čas od času něco zapomeneme, to je zcela normální věc. Horší to ale je, pokud začneme zapomínat mnohem častěji. Jestliže na to ani nemámě věk, je na místě zjistit příčinu problémů. Jednou z nich je tento vitamín.

Oteklost

Může se objevit nejenom oteklost našich končetin, ale dokonce se může objevit také oteklos našeho jazyka, což už nás celkem výrazně ohrožuje na životě. Pokud budete hledat jednu z nejjednodušších příčin, je spojena právě s tímto vitamínem.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]