Máta jako užitečný lék. V zimní lékárničce by rozhodně neměla chybět

Lidé se neustále snaží chránit své zdraví v co největší míře. Přitom zapomínají, že jako pomoc postačí obyčejná máta. Místo toho dělají lidé chyby a v důsledku toho často přeháníme příjem různých vitamínových doplňků. Nejpřirozenější léčivé alternativy jsou však často přímo před našima očima. Řeč je samozřejmě o různých bylinkách a dnes konkrétně o mátě

Snadné trávení

Máta peprná je výborným lékem na zažívací potíže. Pokud máte bolesti žaludku nebo nadýmání, přidejte do svého pití několik kapek vylisovaného oleje z máty peprné a konzumujte. Urychluje také trávicí proces a usnadňuje vstřebávání účinných látek.

Proti nachlazení

Všichni bojují s nachlazením, takže každý může jistě dobře znát únavu, malátnost, horečku, bolest v krku atd. Většina produktů pro ošetření nachlazení obsahuje mentol, který se shodou okolností nachází právě v listech máty a máty peprné. Mentol dokáže dělat zázraky s ucpanými nosními dutinami, ale také zmírňuje další příznaky, takže pokud máte potíže s dýcháním.

Mnoho vitamínů a užitečných látek

Zdravé stravování dokáže zázraky, stejně jako máta, protože obsahuje látky, které se nenacházejí v mnoha jiných potravinách nebo jsou tam jen ve velmi malém množství. Máta je bohatá na vitamín A, který je nezbytný pro udržení zdraví našich očí. Kromě toho je bohatá na antioxidanty, které nás chrání před působením volných radikálů.

Zdravý mozek

Zdraví závisí nejen na stavu těla, ale také na mysli. Podle studií zlepšuje inhalovaný peprmintový olej paměť, což může pomoci udržet naši intelektuální svěžest. Máta také pomáhá zmírnit úzkosti, takže pokud jste ve stresu a bojujete s napětím a ztrátou klidu, je pro vás máta to pravé ořechové.

Pomáhá s dráždivým tračníkem

Syndrom dráždivého tračníku je onemocnění trávicího systému, které může způsobit celou řadu nepříjemností: průjem, zácpa, nadýmání, křeče. Vědci však hledají řešení v peprmintovém oleji. Ukázalo se, že již pouhé čtyři dny užívání tohoto oleje vedou k pozitivním změnám.

Jak si vyrobit mátový olej:

  • svazek čerstvé máty peprné
  • 500 ml kvalitního rostlinného oleje – jednodruhový (ideálně slunečnicový nebo olivový)
  • uzavíratelnou sklenice o objemu 750 ml

Čerstvé lístky máty nasekáme nebo nastříháme a dáme je zhruba do poloviny sklenice. Pak zalijeme olejem. Sklenici dobře uzavřeme víčkem a vložíme na 30 minut do vodní lázně o teplotě 60 °C. Poté necháme macerovat po dobu jednoho týdne, následně olej scedíme a uchováváme v chladničce.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]