Konzumace zázvoru s sebou nese i možná rizika. Patří mezi ně i pálení žáhy a nevolnost

Fotografie: Thamizhpparithi Maari / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Zázvor je velmi účinné přírodní léčivo, které však nemusí být vhodné pro každého. Některé skupiny lidí se mohou v důsledku jeho konzumace potýkat s problémy.

Je obecně známo, že zázvor nabízí nespočet zdravotních přínosů pro lidské zdraví. Pokud ho zařadíte do svého jídelníčku, můžete tím dle lékařky Debry Rose Wilson zlepšit například funkce trávicího traktu, podpořit krevní oběh a zvýšit obranyschopnost svého imunitního systému. Ne každý si však uvědomuje, že jeho nadměrná konzumace může u některých lidí vyvolat nebezpečné vedlejší účinky. Pokud patříte mezi rizikové skupiny, raději se mu vyhýbejte.

Vedlejší účinky zázvoru

Ve většině případů zázvor nevyvolává žádné vedlejší účinky. Pokud ho však sníte příliš, ať už ve formě koření, nebo například čaje, může vám způsobit nevolnost a pálení žáhy. Největší riziko platí zejména pro ty, kteří trpí alergií na toto osvědčené přírodní léčivo. Tito pacienti se mohou po jeho konzumaci potýkat s řadou dráždivých příznaků, jako je vyrážka, problémy s dýcháním, průjem či nutkání jít zvracet.

Pozor by si před konzumací zázvoru měli dávat také lidé, kteří měli v minulosti problémy se žlučníkem. Říká se totiž, že může ovlivnit jeho funkci a vést tak k různým potížím. Jak také uvádí server Healthline, zázvor napomáhá snižovat krevní tlak. Před užíváním tohoto přírodního léčiva by se měli mít na pozoru lidé, kteří se léčí s vysokým krevním tlakem. Mohlo by totiž dojít ke zvýraznění efektu léčiva a krevní tlak by se mohl snížit příliš.

Za nebezpečné množství zázvoru pro člověka je považována konzumace více než 4 gramů jeho kořene během krátké doby. Takové množství může vyvolat pocity závratě nebo poruchy krvácení, neboť má tendenci ředit krev. Obecně je však považován za bezpečný, a pokud ho konzumujete jednou denně, a to ještě lépe ve formě čaje, rozhodně vám nijak neublíží, nýbrž podpoří vaše tělesné funkce.

zázvorová voda

Tento revoluční přírodní nápoj zrychlí vaše hubnutí během prvního týdne. Jeho přísady má doma každý

Zázvor nabízí řadu zdravotních přínosů

Na rozdíl od malého rizika vedlejších účinků toto přírodní léčivo podporuje krevní oběh, zmírňuje kašel a dýchací potíže, reguluje krevní tlak a velmi dobře zlepšuje obranyschopnost imunitního systému. Obzvláště účinný je poté při nevolnosti a jiných žaludečních potížích, které pomáhá zmírňovat. Na webu ZdravéStravování jsme také psali, jak vám toto přírodní léčivo v kombinaci s kajenským pepřem pomůže v prevenci před krevními sraženinami.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]