Naklíčené brambory mohou být v nadměrném množství zdraví škodlivé

Fotografie: Shijan Kaakkara / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Existuje mnoho názorů na konzumaci naklíčených brambor. Mnoho lidí tvrdí, že jsou zcela bezpečné, a jiní naopak to, že jsou toxické a mohou způsobit otravu krve.

Pokud jsou brambory ponechány příliš dlouho ve skladu nebo ve sklepě, mohou začít klíčit, což vyvolává mnoho diskusí o tom, zda je jejich konzumace v takovém případě stále bezpečná. Někteří lidé říkají, že se jedná o naprosto normální záležitost – stačí klíčky jednoduše odstranit a zeleninu následně uvařit běžným způsobem, říká doktorka Natalie Olsen. Na druhou stranu však mnozí varují, že naklíčené brambory jsou toxické a jejich konzumace může vést až k samotné otravě jídlem, případně také možné smrti. Pravda vás možná překvapí.

Konzumace naklíčených brambor a lidské zdraví

Brambory jsou přirozeným zdrojem solaninu a chakoninu, dvou glykoalkaloidních sloučenin, které se přirozeně vyskytují v různých jiných potravinách, včetně například lilků a rajčat. Jejich účinky na lidské zdraví mohou být velmi prospěšné – disponují totiž antibiotickými vlastnostmi a pomáhají snižovat hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Mnoho lidí ovšem neví, že pokud jich konzumují nadměrné množství, mohou se stát toxickými. A právě když brambory začínají klíčit, obsah glykoalkaloidů v nich začíná rapidně stoupat.

Konzumace naklíčených brambor proto může způsobit příjem nadměrného množství těchto sloučenin, a vést tak k mnoha vážným problémům (příznaky se obvykle projevují během několika hodin až 1 dne po jejich konzumaci). Při nižších dávkách glykoalkaloidů obvykle dochází ke zvracení, průjmu a bolestem břicha – pokud jich však sníte příliš, můžete se potýkat s nízkým krevním tlakem, zrychleným pulsem, horečkou, bolestí hlavy, zmateností a v některých případech může jít také o příčinu smrti. Konzumace naklíčených brambor během těhotenství zvyšuje riziko vrozených vad.

Brambory a toxické látky

Glykoalkaloidy se při zrání brambor koncentrují zejména v listech, květech, očkách a právě klíčcích – o jejich nadměrném množství může svědčit také fyzické poškození zeleniny, hořká chuť a zelenání. Lze tedy říci, že pokud odstraníte z této lahodné zeleniny všechny výše uvedené věci, snížíte tím také riziko její toxicity. Kromě toho pak můžete zredukovat obsah nebezpečných živin jejich loupáním a smažení (vaření, pečení nebo použití mikrovlnné trouby k jejich přípravě nemá na obsah glykoalkaloidů téměř žádný vliv).

brambory v ruce
Fotografie: Pexels

Přesto je však zapotřebí zmínit, že není zcela jasné, zda tyto postupy stačí k dostatečné a důsledné ochraně před toxicitou glykoalkaloidů. Raději je vyhoďte, nežli se je snažit na sílu zužitkovat.

Jak zabránit klíčení brambor

Jedním z nejlepších způsobů, jak zabránit klíčení brambor, je vyhnout se jejich hromadění a kupovat je pouze tehdy, když je plánujete použít. Kromě toho se můžete tohoto problému vyvarovat tím, že vyřadíte všechny poškozené kusy a zajistíte, aby ty dobré byly uskladněny na chladném, suchém, a především tmavém místě. Je také vhodné vyhýbat se skladování brambor s cibulí, protože se tyto druhy zeleniny vzájemně ovlivňují, a to bohužel negativně – je ovšem zapotřebí zmínit, že neexistuje žádný výzkum, jenž by tuto skutečnost potvrdil.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]