Boj s krevními sraženinami lze vyhrát prevencí. Mezi vhodné pomocníky patří i zázvor a kajenský pepř

Fotografie: Depositphotos

Krevní sraženiny mohou být závažným zdravotním problémem, který může vést k vážným komplikacím. Prevence je vždy lepší než léčba.

Krevní sraženiny mohou vzniknout, když krevní destičky spolupracují na zastavení krvácení. To je zcela přirozený proces, který zachraňuje životy, ale jakmile se sraženiny vytvoří nekontrolovaně, mohou způsobit zdravotní potíže. Mohou zablokovat cévy a bránit normálnímu průtoku krve, což může vést k vážným onemocněním, včetně infarktu a mrtvice. Prevence krevních sraženin je klíčem k udržení dobrého zdraví, můžete k ní přistupovat různými způsoby. Jedním z nich je využití přírodních prostředků, které mohou pomoci minimalizovat toto riziko, jak uvádí lékařka Stacy Sampson.

Hlavní způsoby prevence vzniku krevních sraženin

Lidé s krevními sraženinami často nemají žádné příznaky, dokud nedojde ke komplikacím. Z tohoto důvodu je důležité udělat vše pro to, abyste snížili riziko vzniku krevní sraženiny. V článku publikovaném na webu Healthline se uvádí, že nejlepšími kroky prevence, jež můžete učinit, jsou:

  • udržování správné hmotnosti,
  • pravidelná fyzická aktivita
  • dostatečný příjem tekutin,
  • skoncování s kouřením.

Když pomáhá příroda

Ačkoliv je na trhu velká řada dostupných léků na ředění krve a krevní sraženiny, v dnešní době se stále více lidí obrací k přírodním prostředkům a stravovacím návykům, které podporují jejich celkové zdraví. V tomto rychlém a náročném životním stylu se stává stále důležitější zvolit správné potraviny, jež nejenže posilují vaše tělo, ale také mohou přispět k prevenci zdravotních problémů. Následující prostředky mají přirozené vlastnosti podporující ředění krve a zabraňující tvorbě krevních sraženin.

krevní sraženina
Fotografie: Freepik

Kurkuma

Kurkuma obsahuje látku zvanou kurkumin, jež pomáhá zabránit tvoření sraženin v krvi. Funguje tak, že „ztlumí“ proces, který by jinak mohl způsobit, že se krev srazí. Kurkumin může v tomto ohledu pomoci udržovat krev v pohybu.

Zázvor

Zázvor obsahuje salicylát, přírodní látku nacházející se v mnoha rostlinách. Tyto salicyláty jsou odvozeny od kyseliny salicylové, což je základní složka aspirinu. Právě ten je známý svou schopností prevence srdečních infarktů a mrtvic.

Rizikové krevní sraženiny vás zaskočí, když to nejméně čekáte. Tyhle skryté příznaky podceňuje 96 % lidí

Skořice

Toto oblíbené koření a její příbuzná rostlina, kasie, jsou široce dostupné a obsahují kumarin, což je chemická látka s významnými protisrážlivými vlastnostmi. Skořice a kasie rovněž mohou pomoci snižovat krevní tlak a zmírňovat záněty spojené s artritidou a jinými zánětlivými onemocněními.

Kajenský pepř

Kajenský pepř je koření, které pochází z paprikových plodů a obsahuje látku známou jako kapsaicin. Tato látka je nejen zodpovědná za pikantní chuť kajenského pepře, ale také má řadu zdravotních výhod, včetně účinku na ředění krve. Kapsaicin totiž rozšiřuje krevní cévy a snižuje srážlivost krve. O dalších zdravotních výhodách tohoto koření jsme vás v minulosti na našem webu ZdravéStravování již informovali.

Vitamín E

Tento antioxidant je kromě jiného známý tím, že může přispět k udržení zdravé cévní stěny, a tím snížit riziko srážení krve. Přítomnost vitamínu E v těle může pomoci udržovat krev pružnou a snižovat riziko tvorby sraženin.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]