Postup na to, co dělat při podezření na onemocnění Covid-19 krok za krokem

Fotografie: Freepik

Kašlete, máte horečku, všechno vás bolí a cítíte se zkrátka špatně? Možná je to jen nachlazení. Ale co když je to Covid-19? Do výsledku testu to nelze vyloučit. Co dělat, pokud máte podezření, že jste se nakazili virem Covid-19? Jaké kroky byste měli postoupit jako první? Na to se nyní podíváme a zodpovíme základní otázky, které trápí v současnosti snad všechny.

Většina příznaků Covid-19 je charakteristická pro sezónní infekce, tedy nachlazení a chřipku. Na koronavirus lze mít podezření, když se k nim přidají další příznaky, jako je ztráta čichu nebo chuti.

Ani samotný kašel nebo horečka to však nevylučují. K potvrzení nebo vyloučení infekce je třeba provést test na koronavirus. Co má dělat člověk, který má podezření na nákazu Covid-19? Hlavní hygienický úřad připravil pokyny, kterými je třeba se řídit.

Máte podezření, že jste nakaženi SARS-CoV-2?

Dojde-li k tomu, že se nakazí někdo z vašeho okolí, kdo má potvrzenou nákazu a vy jste se s ním posledních dnech potkali, anebo jednoduše máte příznaky, jako je horečka, kašel, ztráta čichu nebo chuti a dušnost, zůstaňte doma a zavolejte svému obvodnímu lékaři a sdělte mu své podezření a obtíže. Pokud lékař doporučí test na koronavirus, informujte o tom svého zaměstnavatele.

Fotografie: Freepik

Máte nárok na pracovní neschopnost po dobu nepřítomnosti v práci a samozřejmě také na izolaci doma během čekání na test a jeho výsledek. A případně i na následnou léčbu a karanténu.

Až pojedete na test, ideálně byste neměli využívat hromadnou dopravu, měli byste samozřejmě dodržovat rozestupy a mít na obličeji roušku, která bude zakrývat ústa i nos. Kde se nechat testovat zjistíte na webu Ministerstva zdravotnictví a stránkách společnosti Spadia, která testy provádí.

Výsledek

Výsledek testu by měl mít k dispozici vás ošetřující lékař a také místo, kde jste se nechali testovat. Pokud je výsledek testu pozitivní, laboratoř jej nahlásí do systému, který je dostupný pro sanitární služby a policii. O výsledku budete informováni telefonicky pomocí SMS zprávy. Test si ale můžete nechat udělat komerčně bez praktického lékaře.

Fotografie: Freepik

V tomto případě, pokud bude výsledek pozitivní, neopouštějte dům, ale domluvte si schůzku u svého obvodního lékaře. V dalším kroku praktický lékař rozhodne, zda vám stav umožňuje zotavit se doma, anebo je nutná hospitalizace.

Poté budete případně odesláni do nemocnice. Pokud doma nemáte podmínky pro samotku, může vás lékař také odkázat na izolační zařízení. Budete-li doma, lékař předá informace o vás epidemiologické stanici a vystaví vám pracovní neschopnost.

Jaké kroky podstupuje Ministerstvo zdravotnictví?

Ve chvíli, kdy se objevíte v systému, zahájí Ministerstvo zdravotnictví vlastní postupy. Požádá vás, abyste připravili seznam lidí, s nimiž jste nedávno byli v kontaktu za účelem provedení epidemiologického šetření. Na tyto jedince se může vztahovat 10denní karanténa, pokud byl váš kontakt dostatečně blízko na to, že existuje riziko přenosu. Zbývající osoby budou pod epidemiologickým dohledem.

Do karantény budou okamžitě umístěni lidé, kteří s vámi žijí. Pokud pracují, měli by zaměstnavateli předložit prohlášení, že jsou v karanténě, která odůvodní jejich nepřítomnost v práci a umožní jim stanovit pravidla práce na dálku. Pokud to není možné, budou pobírat klasické nemocenské dávky.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]