Nejčastější dlouhodobé následky, které můžete očekávat, pokud proděláte těžší průběh onemocnění Covid-19

Fotografie: Depositphotos

Co je ještě horší, než 10denní karanténa a překonávání viru Covid-19? Pravděpodobně fakt, že u některých pacientů trvají potíže nejen několik týdnů, ale i několik měsíců. Zjistěte, proč tomu tak je.

Léčení těžkých forem Covid-19 může trvat i několik týdnů. Objevilo se ale mnoho pacientů, kteří mají potíže a příznaky ještě několik měsíců po prodělané nemoci. Vzhledem k tomu, že je s námi tento virus teprve jeden rok, odborníci nemohou poskytnout dobré odpovědi na vše, co s ním souvisí. Můžeme být rádi, že se nám dostalo efektivní vakcíny a dobré zdravotní péče. Výzkum tohoto viru je ale stále v plenkách a možná bude trvat roky, než odborníci zodpoví všechny otázky.

Fotografie: Freepik

Británie o tomto problému velmi dobře ví

Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock se k této problematice již vyjádřil. „Jsem znepokojen narůstajícími důkazy o menšině lidí, kteří trpí dlouhodobými dopady, jež mohou být poměrně vyčerpávající,“ řekl. Británie i další země již vynaložili obrovské množství financí na výzkum dlouhodobých dopadů koronaviru. Bohužel zatím není nic jasného, protože se jedná o velmi nový virus. Výzkum bohužel potřebuje celé roky, aby mohl poskytnout odpovědi.

Zdravotní dopady mohou trvat i měsíce

Koronavirus postihuje nejvíce plíce a právě tam se často projevují jeho dlouhodobé důsledky. Podle odborníků má až 40 procent pacientů po prodělání koronaviru a vyléčení až čtvrt roku poškozené plíce.

Téměř polovina z nich během těchto tří měsíců udává potíže s dýcháním, kašel nebo bolest na hrudníku. Pacienti, kteří prodělali těžší formu nemoci, mohou mít dokonce chronické následky po zbytek svého života. Přetrvávat u nich může dýchavičnost, stejně jako mohou skončit se zjizvenými plícemi.

Fotografie: Freepik

Dalším rizikovým orgánem je srdce. Poškození se přitom objevuje i u jedinců, kteří měli pouze lehký průběh a neskončili v lékařské péči. Zda je toto poškození trvalé, zatím není známé. Odborníci odhalili strukturální změny na srdci a následky, které se běžně objevují po prodělaném infarktu nebo zánětu srdečního svalu. Jednalo se přitom o docela zdravé jedince, takže koronavirus rozhodně nepoškozuje srdce pouze pacientům s dalšími zdravotními problémy.

Extrémní únava bez příčiny

Únava je častým příznakem, kterého se pacienti po vyléčení z koronaviru nemohou zbavit. Jedince přitom trápí bez ohledu na průběh samotné nemoci. Podle průzkumů lidé pociťovali extrémní únavu i deset týdnů po uzdravení. Vědci ovšem vůbec netuší, proč se tento příznak objevuje a přetrvává i po dobu několika měsíců.

Zdroj: HarvardMedicalSchool

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]