Léčivé účinky nenápadné bylinky využívaly i naše babičky

Opět tu máme rady z oblasti lidového léčitelství, které se v poslední době dostává opět do popředí zájmu, což je velmi dobře. A podíváme se na kostival. Lidé se zaměřují více na přírodní řešení problémů a nemocí a už tolik neholdují farmaceutickým doplňkům. Pokud patříte k těm, které zajímá alternativní medicína plná léčivých bylinek, pak byste rozhodně měli znát kostival. Tato úžasná léčivá bylinka má celou řadu zdravotních výhod.

Účinky ve světě

Kostival je bylinka, která roste v mnoha částech Evropy, Asie a Severní Americe. Může dorůst vysokých výšek, takže ji nepřehlédnete. Pro ty, kteří ji neznají, tak produkuje shluky fialový, modrých a bílých květů. Je charakteristická tím, že má dlouhé listy a černé kořeny. Kořen a listy této bylinky se používají v léčitelství po celém světě už více než 2000 let. Už tehdy se v Japonsku používala k léčbě: svalových výronů, modřin, popálenin nebo zánětu kloubů. Evropané používali kostival k léčbě zánětů, artritidy nebo dny. Někteří léčitelé používali kostival k léčbě průjmu nebo jiných žaludečních problémů.

Účinky nesoucí rizika

Kořeny listů kostivalu obsahují chemické látky, které se nazývají allantoin a kyselina rosmarinová. Allantoin podporuje růst nových buněk kůže a kyselina pomáhá zmírňovat bolest a záněty. Z bylinky je možné vyrobit extrakty, kterými mohou být masti nebo různé krémy. I přesto, že jde o velmi zdraví prospěšnou rostlinu, má také určitá rizika.

Obsahuje sloučeniny, jejichž účinky mohou poškodit játra nebo mohou být karcinogenní. V mnoha zemích se proto kostival zakázal užívat orálně. V případě krátkodobého užívání je ovšem kostival jistě velmi skvělým pomocníkem. Hlavním účinkem je použití na kůži a na uzavřené rány. Můžete si koupit přípravky z něj, ale vždy se poraďte o jeho účincích.

Hojící schopnosti

Kostival je skvělý lék, který lidé používají proti bolestem kloubů a svalů, což je další skvělý účinek této bylinky. Je k dostání v mnoha lékárnách a specializovaných zdravotnických obchodech. Hlavními účinky kostivalu tedy jsou hojivé schopnosti. Podle odborných výzkumů jsou účinky lokální aplikace účinné a bezpečné, nicméně je stále potřeba kostival zkoumat, protože může mít celou řadu dalších vedlejších účinků a rizik.

Účinný proti bolesti zad

Stejně tak kostival spolehlivě účinkuje na bolesti kloubů. Může tedy léčit osteoartrózu a některá zranění, jako výrony kotníku. Účinky některých krémů z kostivalu mohou zmírňovat bolest v horní a dolní části zad.

Historické účinky

Z historického hlediska jsou dalšími skvělými účinky kostivalu léčby žaludečních problémů, jako například žaludeční vředy, kolitida nebo průjem. V současné době se ovšem nedoporučuje užívat kostival orální formou, protože může být nebezpečný kvůli alkaloidům. Jsou to látky, které mohou způsobit rakovinu, vážné poškození jater nebo i smrt.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]