Včasné objevení příznaků vysokého krevního tlaku může zachránit život

Vysoký krevní tlak je obávaný zdravotní problém, před kterým zcela pochopitelně varují také lékaři. Jak zjistit, zda se tato zdravotní komplikace netýká právě vás? Je to jednodušší, než si myslíte. Podívejte se s námi, na co se zaměřit a jak problémy poznat.

Nemusí být znatelný

Je dobré si uvědomit, že hypertenze neboli vysoký běžný tlak můžete mít, ale několik měsíců nebo let o tom vůbec nevíte. A zjistíte to až ve chvíli, kdy se objeví konkrétní zdravotní problémy, jako třeba infarkt, srdeční selháním, nebo také aneurysma. A právě z tohoto důvodu doporučujeme nechat si tlak čas od času změřit. Třeba u lékaře, na pravidelných prohlídkách. Je to otázka minuty, která vám může klidně i zachránit život.

Mohou se objevit nepřímé signály

Zajímavé je také to, že můžete vysoký tlak zjistit ve chvíli, kdy se u vás objeví bolesti na hrudi, dušnost, nebo problémy se srdečním rytmem. Sice se nejedná přímo o příznaky vysokého tlaku, ale obvykle ho doprovází. Pokud se u vás něco takového děje, nechte si ho změřit. Je velká pravděpodobnost, že bude vyšší než by mel být.

Sledujte své orgány

Vysoký krevní tlak se může projevit i tak, že budete mít problém s různými vašimi vnitřními orgány. I tady budeme konkrétní. Často se může objevit třeba problém s ledvinami. Dále to může být také poškození vašeho zraku a problémy s ním.

Dále nelze zapomínat ani na mozek. Pokud začněte pociťovat problémy s pamětí, nebo neschopnost se soustředit, tak dost možná i v tomto případě dochází k tomu, že je váš problém spojený právě s tlakem.

Kontrola je snadná

Ideální je nechat si zkontrolovat vysoký krevní tlak u lékaře. To ale není jediná možnost. Dnes lze koupit i poměrně levně přístroje na domácí měření. Sice nejsou nejpřesnější, ale určitý obrázek vám dají. A přesné hodnoty následně změří lékař po tom, co k němu přijdete s podezřením na problém.

Fotografie: Getty Images

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]