Antioxidanty posilují zdraví a snižují riziko vzniku nejen kardiovaskulárních chorob

Fotografie: Freepik

Antioxidanty mají jasnou úlohu, kterou je zpomalování oxidačních procesů, které způsobují stárnutí a odumírání buněk, resp. tělesných tkání. Jejich příjem je velmi důležitý zejména v prevenci různých nebezpečných onemocnění, jelikož pomáhají udržovat zdravý a plynulý krevní oběh, omezují tvorbu sraženin a kornatění cév. Tímto způsobem jsou prospěšné především v rámci snižování rizika vzniku a rozvoje kardiovaskulárních chorob (vysoký krevní tlak, angina pectoris, infarkt, mrtvice, varixy či trombóza).

Antioxidanty zabraňují usazování a ucpávání tepen a žil, čímž se také omezují případné křeče, které tímto způsobem vznikají, pomáhají krev ředit a pomáhají předcházet jizvení cév. Tímto způsobem jsou proto pro tělo prospěšné také v návaznosti na další onemocnění. Pojďme se podívat, kde všude se antioxidanty jako prevence uplatňují.

Antioxidanty a jejich účinky na tělesnou kondici a zdraví

Prostřednictvím antioxidantů je možné ovlivnit celkovou kondici především vnitřních orgánů těla. Uplatňují se zejména v následujících oblastech.

1.    Zmírnění zánětů

Protizánětlivý účinek antioxidantů pomáhá zejména ve vnitřních procesech těla. Díky schopnosti vázat histamin a látky mu podobné zklidňuje reakci těla na nežádoucí faktory v prostředí, čímž velmi pozitivně působí na bolesti způsobené artritickými procesy, revmatem či vředy. Pomáhají také zmírňovat alergické projevy při senné rýmě a jsou dobrou prevencí důsledků sportovních úrazů.

2.    Zpomalování růstu nádorů

Antioxidanty jsou aplikovány jako prostředek, který má zabraňovat vzniku a šíření tumorů a velmi často jsou doporučovány onkologickým pacientům jako součást léčby. Chcete-li zmírnit riziko rozvoje rakovinných buněk, měli byste potraviny obsahující antioxidanty konzumovat pravidelně.

3.    Křehnutí cév

Díky antioxidantům posílíte cévní stěny, a navíc omezíte projevy diabetu, jako je např. rinopatie.

4.    Působení na nervový systém

Regulací krevního oběhu a ředěním krve na potřebnou hustotu pomáhají antioxidanty také nervovému systému. Prospěšné jsou tak také pro posilování smyslových schopností dobrým prokrvováním těchto orgánů i jejich komunikačních cest s mozkem a míchou.

5.    Blokace stresu

Tím, že uklidňují žaludek a střeva jsou antioxidanty také velmi dobrými prostředky pro zvládání stresu. Navíc pomáhají zajistit odpovídající kooperaci mezi nervovým, endokrinním a imunitním systémem.

Fotografie: Pixabay

6.    Radioprotektivní účinek

Antioxidanty neutralizují volné radikály produkované tělem při ionizujícím zářením, které mohou způsobovat mutace.

7.    Udržování hladiny kolagenu

S věkem dochází k úbytku kolagenu z kůže, který způsobuje její vysušování a vznik a rozšiřování vrásek. Díky antioxidantům se tento proces výrazně zpomaluje.

Fotografie: Pixabay

Úvodní Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]