Přírodní medicína rostoucí v lesích – houby a jejich zdravotní účinky

Používání léčivých bylinek má již staletou tradici. Mimo bylinek se však především v Asii používají k léčbě mnoha zdravotních neduhů i houby. O tom, že jsou zdravé, není nejmenších pochyb.

Nicméně pokud si je člověk i sám nasbírá, dělá pro své zdraví mnohem víc. Protože už jen taková procházka po lese je učiněný balzám pro tělo i duši. Zdravotních výhod však houby mají daleko víc. My vám dnes prozradíme, jak mocné jsou.

Prospívají srdci

Nemusíte být zkušený houbař a rozeznat hřiby. Můžete si udělat jen procházku a houby si koupit. Určitě se nepřipravíte o to cenné, co v sobě ukrývají. Jsou to vitamíny, minerály a složky posilující imunitu. Z vitamínů jde hlavně o vitamín B2, B3 a navíc pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Houba je tvořená převážně z tekutin, tudíž nemají téměř žádné kalorie. Jsou-li správně připraveny (ne jako řízky), pak jsou vhodnou potravinou do redukčního jídelníčku. Látky obsažené v houbách prospívají vašemu srdci.

Prevence rakoviny

Tyto lesní produkty jsou skvělým zdrojem selenu, který je účinným antioxidantem a společně s vitamínem E zbavují tělo nežádoucích kyslíkových radikálů. Dle některých údajů pomáhají houby snižovat riziko rakoviny prostaty. Houby podporují obranyschopnost organismu, čímž pomáhají zároveň snižovat riziko zhoubného bujení. Asi nejznámější houbou v souvislosti s pestrostí účinných protirakovinných látek je houba reishi. Používá se i jako podpůrný prostředek v průběhu léčby.

Zatočí s viry

Číňané používají houby dokonce k léčbě mnohých virových onemocnění. Možná jste netušili, že se preparáty z hub podávají například k léčbě bradavic.

Houby i pro alergiky

K hlavním účinkům hlívy ústřičné patří posílení imunitního systému, pozitivní vliv na záněty a infekce, zlepšení krevního tlaku a cévního systému. Používá se pro zlepšení metabolismu, peristaltiky střev, regeneraci organismu, snížení cholesterolu a při alergiích.

Přírodní desinfekce

Výtečnými desinfekčními účinky se pyšní houba shiitake, která je mimo jiné bohatým zdrojem proteinů, zinku, draslíku. Je skvělá i na posilování imunity.

Co vše houby dokáží?

  • Posilují imunitu
  • Bojují s viry
  • Zlepšují paměť
  • Pomáhají při cukrovce
  • Působí jako prevence mnoha onemocnění včetně rakoviny
  • Prospívají srdci
  • Pomáhají s hubnutím

Obrázek: pixabay.com