Signály prozrazující intoleranci na lepek nepřehlížejte…

Nesnášenlivost lepku je poslední dobou čím dál častější problém. Neznamená to však alergii na potraviny a ani celiakii, jak si mnoho lidí myslí. Existuje přes 55 nemocí, které se pojí k lepku a mnohé z nich nebyly nikdy vyšetřeny.

Občasné i přetrvávající problémy považují mnozí za normální a za ty léta si již zvykli. To však tělu ubírá energii, sílu, obranyschopnost a tělo mnohem rychleji stárne. Odhaduje se, že cca 15 % populace trpí intolerancí lepku. I vy můžete patřit do této skupiny. Proto máte-li některé z uvedených příznaků, nepodceňujte situaci.

Problémy s trávením

Pocit nafouklého břicha, plynatost, průjem nebo naopak zácpa. Tyto potíže mohou souviset s intolerancí. Proto sledujte ještě i další případné znaky.

Folikulární keratóza

Jde o onemocnění, které se projevuje jako drsné hrbolky na pokožce – cca jako husí kůže. Objevují se převážně na předloktí, vnější části paží, stehnech, břiše, bocích, chodidlech, dlaních, ale i obličeji. Škrábání a mačkání vede k vytváření jizviček.

Vyčerpání, únava

Často se nadměrná únava připisuje zrychlenému životnímu tempu, ale nízká soustředěnost, zpomalené myšlení a okamžitá únava po konzumaci určitého jídla mohou být příznaky nesnášenlivosti lepku.

Kožní onemocnění

Kožní problémy mohou a nemusí být příčinou nesnášenlivosti lepku. Většinou se nám tělo snaží dát najevo, že něco není úplně v pořádku právě prostřednictvím zdravotních problémů. Mohou to být dále problémy se štítnou žlázou, vředová kolitida, psoriáza, roztroušená skleróza.

Závratě

Patří zde i neurologické příznaky – ztráta rovnováhy, závratě.

Hormonální nerovnováha

Nevysvětlitelná neplodnost, PMS (předmenstruační syndrom) a další potíže spojené s hormonální nerovnováhou.

Časté bolesti hlavy

Bolí vás často bez zjevné příčiny hlava, míváte migrény? Pak sledujte i další příznaky. Ruku v ruce s dalšími problémy může jít o nesnášenlivost lepku.

Časté záněty v těle

Bolesti kloubů, kyčlí, prstů, otoky a záněty v těle mohou rovněž poukazovat na to, že vaše tělo nemá rádo lepek. Patří sem i záněty dutin, alergická rýma, zalehlé uši.

Výkyvy nálad

Deprese, výkyvy nálad, úzkosti, poruchy soustředění. I to může být signál.

Jak zjistit, zda jde o nesnášenlivost lepku?

Nejlepším způsobem, jak se dopídit pravdy je zahájit eliminační dietu – vyřadit ze svého jídelníčku potraviny obsahující lepek. Hned to nezjistíte, bude to trvat dva až tři týdny. Díky tomu poznáte, zda se cítíte lépe a některé potíže případně odeznívají.

Obrázek: pixabay.com