Vyzkoušejte dýňová semínka

To, že jsou oříšky a semínka důležitou složkou našeho jídelníčku jsme si řekli už několikrát. Dnes si však řekneme, proč do jídelníčku zahrnout právě dýňová semínka. Lehce je seženete v každém obchodě se zdravou výživou.

Malé semínko s velkým srdcem

Pojďme zjistit, co obsahuje jedno malé dýňové semínko. Kromě toho, že obsahuje velké množství vitamínů skupiny B nebo E, ukrývá v sobě také minerály, jako jsou měď, železo, hořčík a mangan. Obsahují bílkoviny, zinek a L-tryptofan, což je látka zlepšující spánek a předcházející depresím – zlepšuje totiž náladu. No není to zázrak?

V pubertě i stáří

Je vám 15 nebo 50? Hádejte co, semínka jsou pro kohokoliv! Nikomu neublíží, naopak. V mládí pomůžou působit proti akné, zlepší kvalitu nehtů a vlasů a ve stáří pomůžou zabránit ledvinovým kamenům, bojují proti zánětům, kvasinkám. Muži ocení olej ze semínek při problémech s prostatou. Navíc snižují cholesterol v krvi a jsou tak ideální prevencí proti mrtvici a infarktu.

Jak je připravit?

Pokud chcete něco večer zobat u televize, jsou skvělou náhradou brambůrek. Stačí je upražit a podle chuti například posolit. Lze je ale přidávat do nejrůznějších jídel od polévek, přes omáčky až po čistě masové pokrmy.

Neublíží, ale…

Víte, že se u brambůrek neříká – přílišné množství ublíží. A to je chyba, protože ublížit mohou. Naopak se vždy u zdravých pokrmů, jako jsou právě dnová semínka, dozvíte, proč byste i přes jejich blahodárné účinky měli být s konzumací opatrní. Jsou energeticky bohatá, a tak stačí denně opravdu hrstka. Všechno dokáže ublížit, když je toho moc. Neriskujte, někdy stačí málo a zázraky se dostaví.

Fotografie publikována se svolením SOMMAI Photography/FreeDigitalPhotos.net