Účinná detoxikace organismu za použití běžného melounu

Běžným životním stylem se organismus člověka zanáší řadou škodlivin, které je dobré odstraňovat a eliminovat. V tom pomůže detoxikace organismu. Někteří lidé upřednostňují k tomu účelu půst, jiní vyhledávají vhodné přírodní postupy, které podporují odplavování těchto škodlivin. Jedním z takových prostředků jsou přírodní šťávy, jako ideální se ukazuje např. kombinace šťávy citronové a melounové, jelikož podporuje především detoxikaci ledvin a zabraňuje vzniku ledvinových kamenů.

Vznik ledvinových kamenů

Tvorba ledvinových kamenů je zapříčiněna především nadměrnou konzumací potravin obsahujících kyselinu močovou, kyselinu šťavelovou, fosfor či vápník, ale také velké množství vitamínu D. Pro správnou funkci ledvin, které slouží k samovolnému pročišťování organizmu, by tak měla být strava vždy vyvážená a dodržován pitný režim. Ledvinám neprospívá především dehydratace, kameny se však mohou tvořit také v rámci symptomatologie jiných nemocí, jako je dna. Jejich výskyt je nepříjemný především kvůli bolesti, která je způsobena snahou těla o jejich vyloučení – pokud dosáhnou určité velikosti, velmi těžko se z tkáně ledvin dostávají a mohou zapříčiňovat nejen jejich ucpání, ale také poškození.

Základními symptomy přítomnosti ledvinových kamenů je také časté nucení na močení, bolest při močení, nadměrné pocení, nevolnost či zvracení. Prevence tvorby ledvinových kamenů je tedy velmi důležitá, zejména máte-li k ní sklony či genetickou predispozici, a může být realizována přírodními prostředky, které pomáhají také v jejich léčbě. Jedním z těchto prostředků je i melounová šťáva.

Vodní meloun jako prostředek v boji proti ledvinovým kamenům

Velikou výhodou vodního melounu je vysoký obsah draslíku. Nejenže je velmi osvěžující a šťavnatý, takže je jeho konzumace v letních měsících dobrá zvláště v rámci dodržování správné hydratace organizmu, obsah draslíku napomáhá rozkládat ledvinové kameny s uhličitanovou, hořečnatou nebo vápenatou bází, a také udržovat správnou úroveň kyselosti moči. Pokud navíc smícháte melounovou a citronovou šťávu, dostanete nápoj s vysokým obsahem vitamínu C, kterým jednak podpoříte metabolismus draslíku, jednak obohatíte tělo o potřebný prvek podporující imunitu. A navíc tento nápoj příjemně chutná.

Nápoj z melounu a citronu

Melounovo-citronový nápoj s pozitivním účinkem na funkci ledvin připravíte smícháním melounové a citronové šťávy ve stejném poměru. Léčivé účinky jsou byly zaznamenány v případě, že pravidelně užíváte 250 ml směsi – dostavují se v průměru již do jednoho dne.

Další přírodní prostředky podporující funkci ledvin

Kromě melounu a citronu lze k prevenci či podpoře léčby vzniku ledvinových kamenů využívat také další přírodní prostředky zahrnující:

  • granátové jablko – užívá se v podobě čerstvě vymačkané šťávy nebo jako součást salátů
  • bazalka – buď drcená či lisovaná do šťávy, nebo čerstvá v nápoji smíchaná s medem
  • celer – čerstvý, nebo jako celerový džus či čaj
  • červené fazole – používá se dvakrát svařený vývar
  • čerstvé nebo vařené ovoce a zelenina obsahující vitamín C – mrkev, brambory dýně apod.

Jak se vyhnout vzniku ledvinových kamenů

Prevencí tvorby ledvinových kamenů je také omezení potravin, které je způsobují. Mezi tyto patří především masné a tučné výrobky, rychlé občerstvení, alkohol, kofein nebo soda. Minimalizací nebo výrazným omezením jejich příjmu dosáhnete optimální vyvážení organismu a zabráníte tak nepříjemnostem spojeným s výskytem ledvinových kamenů.

Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]